Wpis z mikrobloga

Czytając wczorajsze wypowiedzi ekspertów na temat koncentracji wojsk przez Rosję przy granicy ukraińskiej, a w przyszłości być może także w Kaliningradzie, padła teza, że czołgi nie przejadą w kierunku Augustowa, bo znajduje się tam las. Co więc stoi na przeszkodzie, żeby zalesić całą wschodnią granicę, skoro jak udało mi się dowiedzieć, drzewo o średnicy większej niż 30-kilka cm uszkodzi nawet nowoczesny czołg - nie bierze się tu nawet pod uwagę powstałego pniaka? Natomiast wypalenie lasy zabrałoby wiele dni lub tygodni.
#koncentracjawojsk #rosja #wojnazrosja #putin #rosyjskaagresjanaukraine #wojsko #ukraina #polska #polityka
  • 11
@Kshaq: Pierwsze przejście przez Ardeny rzeczywiście było zaskoczeniem dla francuzów, ale zabrało to niemcom całe 4 dni. W ardenach istniały jednak wąskie drogi polne, ktore były wykorzystywane. Używali też pontonów do transportu czołgów przez rzekę. Ale już na przełomie 1944 i 1945 roku podobny manewr niemcom się nie udał (6 Armia Pancerna SS). Poza tym ardeny nie były fortyfikowane, były wyłączone z lini maginota
https://www.quora.com/How-did-German-tanks-get-through-the-trees-of-Ardennes
@sketel: wiem, że Ardeny zostały przekroczone właśnie takimi wąskimi leśnymi dróżkami. To co chciałem przekazać to fakt, że właśnie z tego powodu nie da się użyć lasu jako zapory bo do utrzymania lasów są potrzebne przynajmniej drogi techniczne a i tranzytu handlowego na wschód przecież nie zatrzymasz - dla chcącego nic trudnego.
Ponad to zakładanie, że wojnę toczy się przy pomocy czołgów jest archaiczne. Samolotów, rakiet i dronów nie obchodzą drzewa