Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 16 kwietnia - Obserwuj przyczyny i skutki

„Zwracaj baczną uwagę na słowa w trakcie rozmowy ina skutki wynikające z wszelkich działań. Przyglądaj się celom czynów i wsł#!$%@? się w to, co oznaczają słowa”.— Marek Aureliusz, Rozmyślania, 7.4 *

Dzięki pracom psychologa Alberta Ellisa stoicyzm dotarł do milionów ludzi, przyjmując postać terapii poznawczo-behawioralnej. Pomaga ona pacjentom identyfikować destrukcyjne wzorce myślenia i zachowania oraz z czasem wpływać na nie i przekształcać w bardziej pozytywne odpowiedniki. Marek Aureliusz oczywiście nie miał formalnego wykształcenia psychologicznego, jednak jego słowa są równie istotne jak słowa psychologa. Marek proponuje, aby przyjąć postawę obserwatora własnych myśli oraz będących ich skutkiem zachowań. Skąd biorą się te myśli? Jakie błędy w nich występują? Czy myśli są konstruktywne, czy destruktywne? Czy prowadzą do błędów lub zachowań, których później żałujesz?Szukaj wzorców. Ustal związki przyczynowo-skutkowe.Tylko wtedy będziesz mógł przełamać negatywne wzorce zachowań i naprawdę zmienić swoje życie na lepsze.

* W związku z czasem niejasnymi tłumaczeniami Rozmyślań Marka Aureliusza w "Stoicyzmie na każdy dzień roku" zamieszczam dodatkowo dzisiejszy cytat w tłumaczeniu M. Reitera. Brzmi on następująco:
"Gdy kto mówi, należy z uwagą śledzić słowa, a przy każdym dążeniu patrzeć na skutki. A w tym razie powinno się natychmiast ocenić, z jakim ostatecznym celem stoi to w związku, a tam baczyć na treść istotną."

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 23
  • Odpowiedz
@lukaszmarynczak: w moim tłumaczeniu to będzie "nie rób z gęby dupy" ewentualnie "waż słowa"

@un_espoir: o, koleżanka to widzę z tych takich mniej rozumnych, mniej potrafiących czytać ze zrozumieniem, obyś przynajmniej ciałem nadrabiała braki intelektu, bo inaczej to świetlanej przyszłości Ci nie wróżę.
  • Odpowiedz
@Hissis dobrze że sama sobie wróżę zajebistą przyszłość hahaha :D chwilę już nie miałam tak szerokiego uśmiechu jak czytając Twój komentarz :D dosłownie ta emotka :D
Już plusowałam dwukrotnie, że nie chce być wołana więc teraz dla @lukaszmarynczak piszę osobny komentarz :)
  • Odpowiedz