Wpis z mikrobloga

Pacjent: sora 2x9

Manetka odpowiadająca za przednia przerzutkę ma 4 stopnie.
Czy istnieje możliwość ustawić przednia przerzutkę żeby łańcuch pracując na dużym lub małym blacie nie obcierał o przednia przerzutkę kiedy znajduje się na największej lub najmniejszej koronce?

Ścisłej aby na jednym biegu przedniej przerzutki pracował na calym zakresie kasety bez obcierania?

Aktualnie mam tak, łańcuch znajdując się na dużym blacie i małej koronce obciera o przednia przerzutkę i aby temu zaradzić muszę przestawić przednia manetke 3 stopnia na 4 i w drugą stronę to samo.

#rower #szosa #wykoptribanclub
  • 12
@UszneStopery: Korzystając z trymowania w SORA 2x9 łańcuch powinien pracować bez problemów w całym zakresie kasety gdy jest na dużym blacie z przodu.
Gdy jest na małym blacie, to będzie obcierać na 3 najmniejszych zębatkach z tyłu.
Strona czwarta w instrukcji: https://si.shimano.com/api/publish/storage/pdf/en/dm/RBFD001/DM-RBFD001-01-ENG.pdf

Pamiętaj, że oprócz regulowania śrubami H i L bardzo ważne jest ustawienie konwertera (strona 14). Jak kupiłem swój rower, to konwerter był nieprawidłowo ustawiony i dopóki go nie przestawiłem,
Gdy jest na małym blacie, to będzie obcierać na 3 najmniejszych zębatkach z tyłu.


@x12: u mnie obciera tylko na najmniejszej zębatce z tyłu ale nie jestem pewien czy przypadkiem nie o większą tarczę z przodu
@mmichal: masz rację

@albin88:
Aż z ciekawości poszedłem sprawdzić -> Pacjent 1: Kross Vento 3.0 + SORA 3x9, na małym blacie obciera jeśli jest na jednej z dwóch najmniejszych zębatek z tyłu. Być może da się ustawić tak, żeby obcierało tak jak u Ciebie ale nie korzystam z takiego przełożenia, więc chrzanię to skoro instrukcja mówi, że tak może być :)
Na dużym blacie nic nie obciera niezależnie od położenia.
@van_der_bike: Nie wiem jak to w praktyce wygląda, nie mam Ultegry. Moje doświadczenia kończą się na 105 z pominięciem Tiagry + kilku grupach MTB :) Wg. instrukcji mały blat + 4 najmniejsze zębatki - może obcierać.
Wg instrukcji duży blat powinieneś wrzucić tak, żeby klamkomanetkę przepchnąć do końca "w górę" i wtedy jeśli obciera (o wewnętrzną część, jeśli łańcuch jest na którejś z największych zębatek na kasecie), to dopiero powinieneć użyć trymowania czyli "zrzucić" na 3 pozycję klamkomanetkę.
Więc: wrzuć do oporu i reguluj najpierw z najmniejszą zębatką na kasiecie*, później na kasecie przechodź stopniowo w górę i przy jednej z największych zauważysz, że zaczyna obcierać o wewnętrzną