Wpis z mikrobloga

"Efekt św. Mateusza
Ogólna zasada socjologiczna o ubożeniu osób biednych i bogaceniu się bogatych. Termin został spopularyzowany przez socjologa Roberta Mertona i nazwany imieniem ewangelisty Mateusza, z którego księgi pochodzi cytat:
- "Albowiem wszelkiemu mającemu będzie dano, i obfitować będzie, a temu, który nie ma, i to, co się zda mieć, będzie wzięto od niego."
Efekt św. Mateusza ujawnia się również w innych dziedzinach życia. Poza dosłownym znaczeniem dotyczącym bogactwa materialnego termin ten jest także stosowany w przenośni, np.
-w edukacji – uczniowie i studenci zamożniejsi trafiają często do lepszych szkół i uczelni, dzięki czemu stają się lepiej wykształceni, niż ich ubożsi koledzy. Keith Stanovich wskazał, że efekt Mateusza można powiązać z nauką czytania i wpływem braku tych umiejętności na osiągniecia szkolne uczniów.
-w nauce – naukowcy cieszący się większym uznaniem w środowisku mają łatwiejszy dostęp do funduszy i innych środków niezbędnych do rozwoju, dzięki czemu efekty ich badań ujawniają się lepiej i szybciej,
-w politologii – partia zdobywająca większość głosów podczas wyborów w skali całego kraju lub okręgu, otrzymuje nieproporcjonalnie dużą liczbę mandatów, pomimo że procent poparcia dla konkurujących partii przed wyborami jest zbliżony.

Efekt odnosić się może także do wpływów, popularności, atrakcyjności itd."
Ci którzy odnieśli sukces najprawdopodobniej dalej będą triumfować, a ci którzy ponieśli porażkę jeszcze bardziej będą przegrywać. Tyczy się to również sfery matrymonialnej. Chad który wyrwał laskę będzie napędzany pewnością siebie, hormonami, a przede wszystkim swoim wyglądem i będzie mu jeszcze łatwiej wyrwać następną. Przegrywowi sparzonemu porażką będzie z każdą kolejną nieudaną próbą coraz ciężej.
#przegryw #blackpill #zwiazki #psychologia #socjologia #redpill
Niski_Manlet - "Efekt św. Mateusza
Ogólna zasada socjologiczna o ubożeniu osób biedn...

źródło: comment_1618240705w3RdR7Z0zetirm3fUEMjq0.jpg

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
@UberSoldat: Jak masz dobrą mordę to nie musisz nic pisać o wzroscie nawet(one sobie w głowie dopowiadają reszte atrybutów, "taki przystojniak? na pewno wysoki hihi")

Mimo wszystko, pozytywny efekt auerolii związany z twoją twarzą genetycznego wygrywa na pewno wpływał na twoje życie, nawet jeśli tego nie widziałeś.
  • Odpowiedz
@Azja_Tuhajbej: do 15 roku życia byłem popychadłem i paskudztwem. Mam za bardzo #!$%@?ą psyche żeby cokolwiek z tym zrobić. Pare razy podchodziły do mnie pogadać ale wychodziło tak krindżowo że mój autystyczny mur tylko się umacnia.
  • Odpowiedz
@UberSoldat: To teraz pomyśl o ile gorzej wyglądałoby twoje życie gdybyś miał niezmaskulinizowaną mordę 3/10 z cofniętą szczęką, zamiast tego daru od rodziców. Bo chyba nie zaprzeczasz efektowi aureoli?
  • Odpowiedz
To teraz pomyśl o ile gorzej wyglądałoby twoje życie gdybyś miał niezmaskulinizowaną mordę 3/10 z cofniętą szczęką,


@Azja_Tuhajbej: w ogóle by nie wyglądało bo pewnie byłbym już po magiku. Nw zapisze sie gdzieś do choroszczy może kilka lat w kaftanie i leki pozwolą mi wyleczyć moje fobie.

Bo chyba nie zaprzeczasz efektowi aureoli?


nie zaprzeczam
  • Odpowiedz