Wpis z mikrobloga

#swiatlowod #internet #orange

Mircy, jako że jest szansa (niestety proces podłączania domu przedłuża się w nieskończoność ale plan teoretycznie jest) że do domu orang podłączy światłowód pojawia się pytanie

czy forsować ONT+funbox 2 (który zastąpię własnym routerem ubiquity) czy olać sprawę i po prostu podłączyć ubiquity do funboxa 3? Czy będzie jakaś znacząca różnica?
  • 15
@krzywy_kanister: trochę o tym czytałem i nigdzie nie było wspomniane o konieczności wyłączania NAT (choć taką opcję pewnie mam) tylko o odpowiednim ustawieniu gateway i wyłączeniu DHCP na drugim ruterze (w tym przypadku moim ubiquity)
@NPC_358034: walcz o możliwość podłączenia swojego rozwiązania do ONT.
Te funboxy to dramat, minimalne możliwości konfiguracyjne i cholerne spowalniacze.
Funbox nie ma opcji bridge - w efekcie trzeba kombinować.
Do tego Orange po swojej stronie też robi inspekcję pakietów dopóki nie zadbasz o to by to wyłączyć...
Przerabiałem temat na zwykłej Neo (20MBit) z funboxami.
wyjasnij mi dlaczego niby nie mialbys miec podwojnego NAT? Wlasciwie co to za model Ubiquiti dokladnie jest?


@krzywy_kanister: jeszcze nie ogarniam co to jest podwójny NAT więc nie rozumiem pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°) a model to podstawowy, edgerouter X bez SFP ale możliwe że zrobię upgrade
@NPC_358034: Obstawiam że to bardziej niż pewne: z kilkoma osobami robiliśmy trochę testów na ich sprzetach, ja robiłem na swoim i u każdego udawało się poprawić pinga jeśli eliminowało się Funboxa + eliminacja domyślnego 'firewalla' Orange.
@krzywy_kanister: @NPC_358034:

Dobra - krótki opis jak to konfigurować jeśli ktoś musi korzystać z Funboxa i do niego wpina router:

1.) na FunBoxie konfigurujesz stałe przydzielanie IP dla wybranego portu LAN, do którego jest podłączasz swój router
2.) Ustawiasz DMZ dla tego właśnie IP/portu/urządzenia i wówczas Funbox nie będzie próbował ingerować w ruch z i do Twojego routera

I teraz jeszcze jedna rzecz do zrobienia:
Orange "uszczęśliwia" na siłę abonentów
@NPC_358034: Wiesz co to jest NAT? Jesli podlaczysz router za routerem masz podwojny NAT czyli adresy twoich urzadzen beda podwojnie sie podmieniac, czesc rzeczy moze dzialac, czesc sie popsuje. Nie ma co sie bawic jesli mozna czegos takiego uniknac. NAT nie jest opcja ktora musi dzialac na routerze jednak routerach do domow czy malych firm jest domyslnie wlaczona, poniewaz routery zwykle sa podpiete bezposrednio do internetu, nie za drugim czy trzecim,
@YogiYogi: czyli jeśli nie uda mi się wyforsować ONT to w ten sposób będę mógł przynajmniej ograniczyć problemy z jakością łącza? fajen, dzięki za podanie potencjalnej alternatywy

NAT nie jest opcja ktora musi dzialac na routerze jednak routerach do domow czy malych firm jest domyslnie wlaczona, poniewaz routery zwykle sa podpiete bezposrednio do internetu, nie za drugim czy trzecim, czwartym routerem.


u rodziców w mieszkaniu nat jest uruchomiony bo stoi za
@NPC_358034: Nat przy Funboxie i tak słabo działa. Zrób jak mówiłem i NAT masz wtedy na Ubiquiti.

Po prostu powiedz Oragne ze nie życzysz sobie Funboxa i tyle w temacie. Na forach znajdziesz więcej informacji jak z nimi rozmawiać. Ja jeszcze czekam aż się w ogóle pojawi w okolicy oferta na światłowód.
czy forsować ONT+funbox 2 (który zastąpię własnym routerem ubiquity) czy olać sprawę i po prostu podłączyć ubiquity do funboxa 3


@NPC_358034: Od przeszło dwóch lat nie ma możliwości otrzymania FB 2.0 gdyż został wycofany dla usług FTTH. Możesz starać się o FB 3.0 + ONT lub jeśli zamawiasz usługę o przepustowości 600 Mb/s to otrzymasz FB 6.0 (+ opcjonalnie jak będziesz tego wymagał dodatkowo terminal ONT). Tylko musisz to zaznaczyć w
@NPC_358034: właśnie dlatego pytałem - wg mnie najprostszym rozwiązaniem jest router/ ONT operatora, który sam pobierze dane do sesji PPP, jest dostosowany do łącza, nie wynikną kwiatki z autoryzacją, MTU, VLANami, a w razie problemów support ma dostęp do urządzenia i jego diagnostyki.