Wpis z mikrobloga

Pamiętacie post o ludzkiej chimerze dwuzygotycznej? Owady nie są w tyle.

Oto bleskotka Copidosoma - parazytoid należący do błonkówek po angielsku nazywanych także osami. To co je jednak wyróżnia to to, że po pierwsze są malutkie (nie większa niż 3 mm), a po drugie to są specjalistkami w poliembronii.
Już wyjaśniam. Otóż po tym jak samica swoim pokładełkiem składa na kokonie rozwijającego się motyla (z pokładełka wyewoluowało żądło u os lub pszczół), dwa jaja, wylega się z jednego nawet ponad 3000 osobników klonów genetycznych.

Tak, tak z jednego jaja powstaje tyle zarodków. Co oznacza, że ciało gospodarza pożera w rezultacie tysiące larw od środka.
Co więcej żywiące się ciałem gospodarza larwy bleskotki doprowadzając go do niechybnej śmieci, tworzą coś na kształt socjalnej rodziny. Otóż larwy tworzą dwie oddzielne kasty: żołnierze i reproduktory. Żołnierze umierają z ciałem gospodarza motyla, a reproduktory opuszczają go, aby zamknąć cykl życiowy i wyprodukować następne pokolenie tych niesamowitych parazytoidów.

https://www.youtube.com/watch?v=FFHeyJAzqJI

#pasozyty #dzicyzapylacze #pszczoly #pszczeleparazyty #radiowarroza #owady #xenomorph #obcy #entomologia #biologia #gruparatowaniapoziomu
  • Odpowiedz