Wpis z mikrobloga

W lewym górnym rogu widnieje podpis Bronisława Kononowicza. Co to za dokument? Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. W 1926 roku aż 5,5 miliona Polaków (często uczniów szkół podstawowych) podpisało się w ramach gratulacji dla USA z okazji 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości. Obecnie, przechowywane w Bibliotece Kongresu tomy z podpisami stanowią cenne źródło historyczne. Czemu o tym piszę? Oficjalny rok urodzenia Bronisława to 1908. W jednym z materiałów szef sztabu zwracał uwagę, że to czyni go aż 23 lata starszym od małżonki Leonardy (ur. 1931) i oznacza, iż dożył pięknego wieku 96 lat (zmarł w 2004) co oczywiście jest możliwe, ale pamiętajmy, że on siedział kilka lat w radzieckim łagrze w Workucie (tam ludzie masowo umierali). Jeśli załączony podpis dotyczy jego osoby, to miałby wówczas oficjalnie 18 lat, tymczasem w II Rzeczypospoliej obowiązek szkolny był tylko do 14 roku życia, a w biedniejszych regionach (a takim było województwo nowogrodzkie) część dzieci w ogóle do szkoły nie chodziło. Z drugiej strony szef sztabu sugeruje, że Bronisław mógł być młodszy o 10 lat niż podawał, gdyż zawyżanie swoje wieku było częstą praktyką wśród repatriantów. Jednak w takiej sytuacji miałby w 1926 tylko 8 lat, a ten podpis nie wygląda na pismo 8-latka. Zatem, prawda być może leży pośrodku, a tak naprawdę leży w wileńskim Archiwum Historycznym, gdzie znajdują się księgi metrykalne z parafii Zelwa, do której przynależała wieś Bibiki
#kononowicz #patostreamy
MartinoBlankuleto - W lewym górnym rogu widnieje podpis Bronisława Kononowicza. Co to...

źródło: comment_1618095287iBo7CX3jYp0dCNQrsV2l10.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@MartinoBlankuleto: Z różnicą wieku Bronisława, a Leonardy istnieje duże prawdopodobieństwo prawdy. Sam Mleczny Wieprzek potwierdził, że "tatuś był dużo starszy od mamusi". Biorąc pod uwagę tamte czasy to każda kobieta "łapała co popadnie". Patrząc po samych rysach twarzy to nie zdziwiłbym sie, że rodzice Kśka to byli przynajmniej kuzyni. Genów nie zatrzymuje się w rodzie, bo wychodzi coś upośledzonego.
  • Odpowiedz
@MartinoBlankuleto: Zwroc uwage na piecioro innych Kononowiczow tam podpisanych, plus jednego, chyba Kamanowicza. Nazwisko to bylo dosc popularne na wschodnich terenach 2 RP. Mieszkala tam nawet odnoga starego polskiego rodu szlacheckiego Kononowiczow- rodzina Kononowicz Siemionowicz herbu Radwan.
  • Odpowiedz
@MartinoBlankuleto: byłem chyba pierwszą osobą która znalazła ten dokument i jest jeden spory problem czy ten bronek to ten nasz mianowicie bibiki leżą daleko od rodzinnej miejscowosci rodziny konona czyli strzelce dzieli kilkaset kilometrów. oczywiscie mogl sie przeprowadzic, ale tego sie nigdy nie dowiemy
  • Odpowiedz
@Deathcult: No to akurat fakt, że na wsiach normą była różnica wieku, aczkolwiek czy aż taka? Też bym się skłaniał że urodził się w 1918 roku. Jeżeli w 1908 to wychodziłoby, ze się do Białego się przeprowadził w wieku 67 lat. Poza tym mexicano mówił też że był czynnym kierowcą i nie poruszał się na wózku inwalidzkim. Małżeństwa między kuzynostwem też były powszechne na tamtych rejonach.
  • Odpowiedz