Wpis z mikrobloga

Mirki z #smarthome #automatyka potrzebuję pomocy
chciałbym w domu zautomatyzować rolety zewnętrzne (do sterowania są 2 przyciski, w puszce 4 kable) oraz ogrzewanie podłogowe (5 stref na dole, 3 na piętrze) a w późniejszym czasie być może dojdą inne urządzenia.
Niestety, nie mam pociągniętych kabli pod systemy przewodowe, więc rozglądam się za czymś bezprzewodowym.
Pierwsza myśl: FIBARO - tylko tutaj pojawią się następujące problemy:
- wysokie koszty, sama centralka z roller shutterami to ponad 4k (ze wstępnych informacji dowiedziałem się, że tańsza centralka nie pozwala pisać scen w LUA, a te sceny z bloczków podobno działają tragicznie).
- opinie (ludzie piszą że bardzo często następują rozłączenia urządzeń i że system pomimo 10 lat ma dalej problemy wieku młodzieńczego, dodatkowo znajomy skarżył się, że po aktualizacji usunęło mu wszystkie sceny)
- Brak integracji z Apple Home. (chociaż to jestem w stanie znieść jeżeli wszystko będzie w jednej aplikacji).

Obecnie czytam o Zigbee, ale może macie jakieś inne systemy które polecacie?
Czy w ogóle jest sens iść w automatykę bezprzewodową? Wszystko zaczęło się od tego, że irytuje mnie stanie przy roletach trzymając przycisk aby je otworzyć/zamknąć.

Nie boję się kodzić (C#/C++/C i języki skryptowe w miarę ogarniam), mam raspberry tak więc rozważę też opcję całkowicie DIY.

#fibaro #zigbee
  • 6
@paganek: Jak się nie boisz komputerów i dłubania samemu przy systemie, to idź w Home Assistant. Najtańsza opcja, otwarte oprogramowanie, duże community. Zamknięte systemy są dla kasiastych ludzi, którzy sami nic nie będą dłubać, albo im się nie chce. Rolety spokojnie ogarniesz Shelly 2.5, koszt około stówki za sztukę, do tego "centralka", czyli najpewniej jakiś terminal w stylu Dell Wyse, koszt kilka stówek, na którym zainstalujesz HA.
W tym zintegrujesz co
@Drmscape2: O super pomysł z tym Home Assistant, jako że mój komputer chodzi 24/7 to zanim zakupię terminal, to postawię sobie VM i zobaczę z czym to się je :).
Natomiast widzę inny problem, ten sterownik do rolet pracuje po WiFi, sęk w tym, że będzie to +9 urządzeń w mojej sieci, nie zrobi się po jakimś czasie i kolejnych urządzeniach za gęsto? Już teraz bezprzewodowo mam podpięte ~20 urządzeń. Czy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@paganek: około 60 urządzeń na wifi + osobna sieć zigbee. Wszystko śmiga na huawei ac3 pro a i na tańszych tp linkach śmigało