Wpis z mikrobloga

Witam Mirasy i Mirabelki. Wróciłem rok temu z zagranicy i już mnie #!$%@? strzela. Złapałem tutaj dość dobrze (powiedzmy) płatna fuszke i już mnie te podatki #!$%@?ą. Czy pomoże ktoś mi to ogarnąć? Nie mam jeszcze 26 lat, wiec nie płace podatku dochodowego, no chyba ze jestem w drugim filarze podatkowym. Moje zarobki to 86,400 rocznie, co znaczy ze jestem lekko ponad kwotę pierwszego filaru podatkowego. Oprócz tego odejmuje 3091zł jako kwotę wolną od podatku, tak? Czyli znów jestem w pierwszym filarze i nie płace dochodowego ze względu na mój niski lvl czy o co tutaj chodzi? Czy może mam zapłacić ten podatek od nadwyżki poza pierwszy filar? #podatki #prawo #pracbaza #praca #kiciochpyta
  • 11
Oprócz tego odejmuje 3091zł jako kwotę wolną od podatku, tak? Czyli znów jestem w pierwszym filarze i nie płace dochodowego


@ateenman: nie nie nie
Poczytaj sobie na spokojnie o progach podatkowych i czym się różnią przychód i dochód
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ateenman: pierwsze 3091 nie jest opodatkowane. Czyli w pierwszym progu opodatkowane masz 3092 à 85 529.
Reszta chyba od góry zmniejsza, czyli masz składki do odjęcia, to np zarobione 90 000, odejmujesz 3000 składek, do opodatkowania 87 000.
Pierwszy prog to 0 do 85 529, ale ze masz kwotę wolna od podatku to pierwsze 3091 jest zwolnione.
Drugi prog 85 530 w górę. Normalnie w tym wypadku do 90 000, ale
jestem w pierwszym filarze i nie płace dochodowego ze względu na mój niski lvl


@ateenman: do zarobionych ok 90 k nic nie płacisz, potem 17% od nadwyżki.

Skoro jesteś na etacie, księgowa firmy powinna to ogarnąć.
@WutkaBXL: odpisz, że trochę teoretyzujesz, piszesz o czym nie masz za dużego pojęcia, albo się nie zrozimielismy....

"W praktyce oznacza to, że w celu określenia, kiedy młody pracownik zacznie opłacać zaliczki na podatek, należy sumować kwoty wynagrodzenia brutto pracownika, aż do momentu przekroczenia kwoty 85 528 zł. Kwota wykraczająca poza ten limit zostanie objęta podatkiem w wysokości 17%."

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przekroczenie-progu-podatkowego-przez-osobe-objeta-ulga-pit-dla-mlodych