Wpis z mikrobloga

Cześć,
Zwracam się z prośbą o pomoc w następującej kwestii:
Zakupiłam w zeszłym roku działkę z przyznaną decyzją o warunkach zabudowy w roku 2014, poprzedni właściciel który jest architektem i będzie wykonywał projekt domu, złożył wniosek o warunki zabudowy w moim imieniu w grudniu zeszłego roku. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że warunki nie zostaną przyznane ze względu na to że udokumentowano na mojej działce złoże kruszywa naturalnego (dokumentacja geologiczna z 1993 Piaski i żwir!). Wspólnie z poprzednim właścicielem/architektem złożymy wniosek o pozwolenie na budowę na podstawie decyzji z 2014 roku i po zgłoszeniu rozpoczęcia robót, przeniesiemy decyzję na mnie.
Ale analizując całą sytuację pod kątem złożenia wniosku o pozwolenie na budowę zastanawiam się czy jest ryzyko, że starostwo skontaktuje się z gminą w sprawie decyzji o warunkach zabudowy z 2014 roku i może ją cofnąć. Ewentualnie po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę i przekazaniu jej do wiadomości do gminy/wójta taka decyzja może zostać zaskarżona i cofnięta? Boję się trochę, że napracujemy się nad projektem budowlanym, poniosę dodatkowe koszta, a okaże się że ten budynek tam nie powstanie.
Poprzednie warunki były wydane dla domu jednorodzinnego dla zabudowy zagrodowej - właściciel rolnik, a ja nim nie jestem i tu też obawa czy uda się pozwolenie przenieść.
Zaznaczę też, że na działkach po przeciwnej stronie jest MPZP dla mieszkaniówki letniskowej i stoją budynki większe niż na samo zawiadomienie..

#budownictwo #budowadomu #pytaniedoeksperta
  • 5
@hiterkit Będzie ciężko, żeby starostwo wydało Pnb na złożu udokumentowanym. Tamte warunki zabudowy wcześniejsze są nieprawidłowo wydane - inwestycja narusza przepisy odrębne.
@hiterkit No a nawet jak wydadzą to w przyszłości będziesz mieć mnóstwo problemów np. z rozbudową, dobudowaniem garażu itd. Nie mówiąc o sprzedaży kiedyś jeżeli Ci np. zrobią plan miejscowy i dadzą przeznaczenie eksploatacja złoża.
@hiterkit dobrze wiedział co robił sprzedając działkę. Nie ma szans na zabudowę na tym terenie. Ta właśnie jest jak się nie zna . Takie grunty to olbrzymi problem , przerabiałem to już . Kupiłem mefa tanio i dopiero po kilku latach sprzedałem jak nic nie dalo się ruszyć.
@hiterkit: słuchaj - równie dobrze na etapie pozwolenia na budowę mogą Ci prosić o badanie gruntu i wtedy sprawa wyjdzie na jaw. Generalnie ja dołożyłem badanie gruntu w trakcie bo mnie prosili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A jak nie zrobisz co trzeba to nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Więc IMO najlepiej najpierw zbadać grunt - w pierwszej kolejności - projekt mniej istotny - nie warto inwestować w