Wpis z mikrobloga

Kol. Kantar ma mnie na czarno, niech ktoś zawoła pls, bo chcę pomóc.

@Kantar:

O ile wiem w wielu krajach azjatyckich noszenie masek to normalna praktyka higieniczna.

Źle wiesz, ale nie przejmuj się - impregnacja na fakty to dystynktywna cecha covidiańskich rozumków.
Maski w Azji to kombinacja miliona czynników, przede wszystkim o podłożu kulturowym, religijnym + smog itp.

https://qz.com/299003/a-quick-history-of-why-asians-wear-surgical-masks-in-public/

The underlying reason could be philosophical: All three countries have been broadly influenced by Taoism and the health precepts of Traditional Chinese Medicine, in which breath and breathing are seen as a central element in good health. “‘Qi’ is a central concept in Chinese cosmology—and thereby physiology—generally having to do with energy and vapor,” explains Michelle M. Ching, a board certified practitioner of acupuncture and herbal medicine based in Los Angeles. “Qi has numerous meanings in Chinese including ‘air’ [kong qi], ‘atmosphere’ [qi fen], ‘odor’ [qi wei], which is perhaps another reason masks are so necessary in China!, ‘strength’ [li qi] and ‘pathogen’ [xie qi]. When bodily qi is depleted, or its movement deranged, pain and disease develop. So breathing is critical in order to maintain good qi in the body.

Meanwhile, the intake of “feng,” or noxious wind, is considered the most potent and common of TCM’s “Six External Causes” of disease. “Think about wind,” says Ching. “It can blow open doors, blow cool air off a body of water to the land surrounding it, or fire from one part of the forest to another. The door analogy relates to TCM’s understanding of how exposure to wind can weaken our body’s defenses.”(Perhaps as a permutation of these ideas, East Asia has numerous ancillary superstitions about air and wind, the most notable of which is a deathly fear of sleeping in rooms with running electric fans, a belief that has its epicenter in Korea, where “fan death” phobia remains rampant even today.)

The bottom line is that in East Asia, the predilection toward using face-coverings to prevent exposure to bad air is something that predates the germ theory of disease, and extends into the very foundations of East Asian culture.


#koronawirus
Dutch - Kol. Kantar ma mnie na czarno, niech ktoś zawoła pls, bo chcę pomóc.

@Kant...

źródło: comment_1617643848vWM0Ap3M1PWXi9tHRhupNc.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@Dutch W Poznaniu jest masa studentów medycyny z Japonii - chodzą w maskach nawet gdy jest dosłownie mgła. Smogu w Poznaniu nie ma. Dziś jestem za maskami ale wtedy mnie to ich zachowanie wręcz obrażało.
  • Odpowiedz
@kuroszczur:

I mówię to ja, zaczipowany dwoma dawkami Pfizera z własnej woli, żaden przeciwnik szczepień dobrowolnych, ale przeciwnik zamordyzmu nakazu szczepionkowego

Cóż mogę powiedzieć - mam podobnie. Jestem wielkim entuzjastą szczepionek (nie, Astra, to nie o tobie), ze 2 lata temu sam wrzucałem sygnalistyczne wpisy na FB i oburzałem się na antyszczepów. Teraz widząc ten cyrk i gwałty ze szczególnym okrucieństwem na rozumie mam ochotę zapisać się do
  • Odpowiedz
@siemankooo:

W Czym użytkownik Kantar się mylił? No chyba, że jesteś tak drobiazgowy, że miał wypisać wszystkie powody, w podziale na kraje.

W tym, że genezą noszenia masek w Azji nie są przyczyny medyczne, a kulturowe. Myślę że zdanie "Tradycja noszenia masek w Azji na długo wyprzedza powstanie nowoczesnej myśli medycznej i teorii patogenowego podłoża chorób zakaźnych" jest dość jasne :)
  • Odpowiedz
@DunningKruger:
No cóż, ja staram się hołować libertariańskim ideałom i umiłowaniu wolności słowa - nikogo nie blokuję, niczego nie usuwam (poza najbardziej ekstremalnymi przypadkami), daję się wypowiedzieć nawet największym dzbanom. Sami sobie wystawiają świadectwo :)

Aczkolwiek srodze mnie rozbawiło, gdy ostatnio zgłosiłem komentarz o treści "jesteś niedorozwinięta" i nasz kochany nKb odrzucił :)
  • Odpowiedz