Wpis z mikrobloga

Hej!

Jestem w trakcie kuracji #finasteryd na #lysienie. Tuż przed rozpoczęciem brania tabletek zrobiłem w grudniu 2020 wyniki T, T wolnego i DHT jako punkt odniesienia.

T - 604,00 ng/dl
T wolny - 18,25 pg/ml
DHT - 1287,91 pg/ml.

Pod koniec marca 2021 poszedłem na badania znowu aby sprawdzić jak fin poblokował DHT:
T - 568,00 ng/dl
T wolny - 15,96 pg/ml
DHT - 1202,66 pg/ml.

Dawka fina jaką przyjmowałem to 1 mg na początku, potem po 1.5 miesiąca - 0.5mg. Szczerze mowiąć zaskoczyły mnie te badania bo wskazują na to, że poziom DHT nie zmienił się zupełnie. Czy ktoś spotkał się z czymś takim, może ja coś źle interpretuję?
  • 19
@Herdion: Tak, bardzo zauważalna poprawa. Nie pamiętam kiedy ostatnio zauważyłem lecące włosy oraz jest trochę odrostów. Generalnie widzę progres więc niby nie powinienem się nie przejmować tym co wyszło na papierku ale pytam z ciekawości :)
@tildnone: To jest poziom DHT we krwi, a nie w skalpie. Fin obniża DHT w krwi na jakieś 8h. W jakim odstępie czasu wziąłeś tabletkę i miałeś badanie? W przypadku skalpu z tego co pamiętam obniża DHT do 30 dni. Z czasem oczywiście słabiej
@tildnone: to sa wyniki krwi i mysle ,ze tutaj nie ma nic dziwnego, fin w mieszkach utrzymuje sie w wystarczajacej ,,dawce'' do kilku dni i tak to ma dzialac . Nie ma chyba na ta chwile metody ktora pozwala sprawdzic dht w mieszkach. Potrzeba okolo 30 dni albo dluzej zeby calkowicie sie go pozbyt z organizmu. Jezeli widzisz progres to wszystko gra. TAk naprawde zeby zobaczyc poprawe to potrzeba okolo 6
@koala667: Dzięki wielkie za wytłumaczenie. Jestem świadom, że na efekty fina trzeba czekać 6 miesięcy+ ale generalnie samo wypadanie zatrzymałem, widzę troszkę odrostów nawet na samym przodzie lini włosów więc zobaczymy jak to będzie wyglądało za jakiś czas. Na razie staram się znaleźć optymalną dawke(najmniejszą działającą) żeby zminimalizować ryzyko wystopięnia uboków w przyszłości. Dzięki jeszcze raz :)
@Major_Kogz: tez to zesto widze w relacjach przed i po. Moze ma to zwiazek z iloscia godzin po zjedzeniu ostatniej tabletki albo to kwestia indywidualna w jakims stopniu. Tez chetnie bym sie dowiedzial w szczegolach i prostym jezyku jak takie cos mozna wytlumaczyc. Moze nieznaczne zmiejszenie dht u niektorych osob juz wystarczy zeby zatrzymac lysienie ? temat lysienia tak naprawde nie zostal doglebnie zbadany i mamy duzo czarnych dziur w zakresie
@koala667 to raczej kwestia czasu kiedy brało się pigułke.
Jeśli zmniejszenie dht jak u kolegi o 85pg powoduje zatrzymanie łysienia a w drugą stronę jeśli zwiększenie o 85pg spowodowało łysienie to ktoś sobie jaja z ludzi robi... ;)
@koala667: Jak zapowiadałem wcześniej po świętach zrobie badanie jeszcze raz. Dzień przed fina wezmę pod wieczór, następna dawkę godzine/półtorej przed i zweryfikuję ostatecznię teorię :D Jak tylko będę miał wyniki to wrzucę na tag #finasteryd :)
@tildnone: dziwne te wyniki jak na niecałe 24h od ostatniej dawki. Troche jak w tym memie z Kaczynskim "dzis mu wpisz 1200" ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Robiłeś kiedyś badanie estradiolu, shbg może?
Jak z cerą i przetłuszczaniem włosów?
@Bolcano: Niestety nie robiłem :/ Co do włosów, ciężko jednoznacznie stwierdzić bo zaczynając kurację z finem zacząłem trochę bardziej dbać ogólnie o kondycję włosów(lepszy szampon, odżywka, suplementy). Jeśli chodzi zaś o cerę to tutaj akurat jestem w stanie powiedzieć, że mocno na plus. Mniej przetłuszczania się ale i tak nie jest idealnie. Koniec końców zwróciłem się do kosmetologa w celu ogarnięcia tej kwestii.
@loveOcelote: Cieżko mi stwierdzić czy odczułem jakiekolwiek skutki uboczne. Fina zaczalem brac w grudniu 2020, juz wtedy od kilku miesiecy nie uprawialem zadnego sportu(lockdown), do tego home office i wieczne siedzenie w chacie. Libido rzeczywiscie mialem mniejsze ale czy to rzeczywiscie od fina? Jakis czas temu wrocilem na silownie, regularnie suplementuje cynk, biotyne, jakies tam kwasy omega oraz tongkat ali. Wszystko wrocilo do normy. Jedyny problem jakiego nie moge sie pozbyc