Wpis z mikrobloga

Dawno nic nie dorzucałam, ale obok tego nie da się przejść obojętnie. Polska artystka Joanna Kobierska zapostowała na paleogrupce ten przepiękny art anchiornisa (Anchiornis huxleyi).

No to parę słów o dinusiu: był malutkim teropodem (czyli z tego samego kladu co tyranozaury czy welociraptory) klasyfikowanego do mniejszego kladu Paraves (z którego wyewoluowały dzisiejsze ptaki). Ba, sama nazwa oznacza "bliski ptakom" :) Można się w sumie kłócić, czy to jeszcze dinuś, czy już ptak (czy może coś pomiędzy, "brakujące ogniwo", że tak brzydko powiem).

Żył najpewniej 160,5-155 mln lat temu na terenie dzisiejszych Chin, miał około 34 cm długości z ogonem i ważył 110 gramów (o 2 kostki więcej niż tabliczka czekolady Wedla).

Największą ciekawostką jest fakt, że anchiornis był jednym z pierwszych dinozaurów, u których udało się określić mniej więcej... kolor. Jego skamieniałe pióra były tak doskonale zachowane, że udało się odnaleźć na nich melanosomy - organella komórkowe "produkujące" kolor. Dzięki ich zbadaniu (kształt, rozmieszczenie itp.) udało się określić, barwę upierzenia całego ciała dinozaura (z wyjątkiem ogona, który się nie zachował). OTUSZ: ciało było szare, czubek na głowie czerwonobrązowy, a lotki pokrywające kończyny - białe z wyraźnymi czarnymi pasami. Taki dudko-dzięcioł :D

A pani Joanna zasługuje na order zasługi dla kultury i nauki polskiej, bo popatrzcie na te śliczności tu i na Artstation. No popatrzcie <3

#dinozaury #paleontologia #paleontologiaboners #paleoart #ewolucja #zwierzaczki
Tiszka - Dawno nic nie dorzucałam, ale obok tego nie da się przejść obojętnie. Polska...

źródło: comment_1617205789gK0XK6TPXt88GRVx6PL89H.jpg

Pobierz
  • 6
@bartoszfcb: Chiny, Mongolia, Patagonia... raz, że doskonałe tereny (nie były zalane w mezozoiku i nie są zalane teraz, dwa - w miarę płaskie, niezamieszkałe, niezalane betonem, z fajnymi skałami, wiatr i erozja sporo odkrywają. A trzy - funduje się tam sporo badań :)