Wpis z mikrobloga

Najazd w 1939 roku Niemiec na Polskę zaskoczył brazylijską Polonię, która była przekonana o potędze, jaką stała się ich ojczyzna. Część Brazylijczyków spakowała się i wyruszyła do Europy, aby z bronią w ręku walczyć o dawną ojczyznę. Do Europy wybrało się czterech przyjaciół polskiego pochodzenia, którzy mieszkali w polskiej kolonii w Brazylii - Araucarii. Dzisiaj mają w centrum miasta swój pomnik, informujących o ich bohaterstwie.

Ogromną ilość czasu zajęło mi odnalezienie ich na froncie i prześledzenie, co wydarzyło się z każdym z nich. Zapraszam do jednej z najbardziej niesamowitych historii, jakie odkryłem podczas swojego pobytu w Brazylii.

Zapraszam do wykopywania znaleziska: Brazylijczycy płyną walczyć z Hitlerem o Polskę

#podroze #podrozemateoaka #brazylia #ciekawostki #podrozujzwykopem #sladamipolonii
Pobierz
źródło: comment_1617112091imR2LSnOZLLrsfd2l0fAOa.jpg
  • 23
@mateoaka: w kościele na Senatorskiej w Wawie też jest tablica, na którą juz dość dawno zwróciłem uwagę, a która poświęcona jest człowiekowi, który mieszkał w Australii, a przedostał się do Polski własnie po to, by walczyć. I w sumie nigdy tego nie rozumiałem.