Wpis z mikrobloga

Witam mirki jakiś czas temu zapragnąłem kupić nie dużym kosztem teleskopu do oglądania głownie księżyca i planet, wpadł mi w oko model sky watcher synta bk1145eq1-1 czy ktoś z was posiada taki i może się wypowiedzieć czy warto na początek zakupić czy może lepiej dołożyć 1mln i wynająć hubbla na godzinę ( ͡° ͜ʖ ͡°) #pytanie #astronomia #teleskop #kosmos
  • 3
teleskop newtona nie ma sensu

@slodziak: To nieprawdziwe stwierdzenie funkcjonuje w polskej społeczności astro od jakichś 25 lat, kiedy jedynymi newtonami na rynku były rozklekotane uniwersały z lustrami sferycznymi. W cenie maka 127 można dostać Syntę albo GSO 8", które rozwalą taki malutki teleskop pod względem rozdzielczości i jasności obrazu.
@namrab: biorąc pod uwagę mobilność to nadal nie ma sensu w porównaniu do maka. ja sam mam GSO 10" i jakość obrazu przy obserwowaniu planet pozostawia wiele do życzenia, więc nie wiem czy jest sens się w to pchać zamiast wziąć małego maksutova
poza tym OP rozważał krótkiego newtona na montażu paralaktycznym który już kompletnie nie ma sensu do takiego zastosowania
ah i jeszcze takiego maka można sobie na balkonie rozstawić