Wpis z mikrobloga

Pytania do mirków budujących i remontujących (niekoniecznie) swoje domy. Temat dotyczy wentylacji. Czy sporo osób decyduje się na rekuperację w nowych i remontowanych domach (i jakie są tego koszty)? A jeśli grawitacyjna, to w jaki sposób odbywa się dopływ powietrza do domu (przy założeniu, że dom szczelny i ocieplony), bo nic innego jak nawiewy w oknach nie przychodzi mi do głowy? I czy nawiewy w oknach sprawdzają się i nie drażnią kobiet? I jakie są sposoby, aby latem wentylacja grawitacyjna była wydajna, a zimą zbytnio nie wiało? Jeśli ktoś ma chwilę wolnego czasu to prosiłbym o kilka słów swoich doświadczeń z wentylacją w domu, co było robione, co wyszło dobrze, a co źle i co teraz zrobiłby inaczej.

Dzięki.

#wentylacja
#remont
#remontujzwykopem
#budujzwykopem
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ja znam tylko z teorii. Ale można mieć całkiem grawitacyjną i wtedy działa na zasadzie różnicy ciśnienia. Jak masz wszystko zamknięte, to wyciąga powietrze, jak np uchylisz okno to z niej wieje. Ewentualnie montujesz "strażaka"i wtedy praktycznie zawsze ciągnie. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić. Nowa wiszą zawsze spoko :-)
  • Odpowiedz
@jabukasiga: Żeby grawitacyjna była wydajna musisz mieć nawietrzniki w oknach, co jest w sumie bez sensu, bo tracisz ciepło. Jak robisz z domu termos i nie zrobisz nawietrzników grawitacyjna nie działa.
Ja za reku płacę 25 koła na gotowo dla domu 170 m2 użytkowych.
  • Odpowiedz
Czy sporo osób decyduje się na rekuperację w nowych i remontowanych domach (i jakie są tego koszty)?


@jabukasiga: w nowych sporo, w starych praktycznie znikoma ilość.

A jeśli grawitacyjna, to w jaki sposób odbywa się dopływ powietrza do domu (przy założeniu, że dom szczelny i ocieplony), bo nic innego jak nawiewy w oknach nie przychodzi mi do
  • Odpowiedz
@kubex_to_ja: @ksiak:

No dobrze, grawitacyjna nie jest idealna, ale rekuperacja to też nie jest zjawisko powszechne no i kosztuje swoje, szczególnie, jeśli ktoś myśli nad zrobieniem tego w użytkowanym już domu.

A mechaniczna bez rekuperatora? Czy nie ma to sensu? Albo inaczej - co proponowalibyście do istniejącego domu o powierzchni użytkowej 250m2 (całkowita 280m2)? Bo cały system rekuperacji kosztowałby chyba majątek. Wiadomo, każdy dom inny, ale powiedzmy, że
  • Odpowiedz
A mechaniczna bez rekuperatora? Czy nie ma to sensu?


@jabukasiga: ma sens ale nie w naszym klimacie. Takie coś to na południu Francji/Hiszpanii, Grecja itp. Ogólnie ciepłe kraje.

Albo inaczej - co proponowalibyście do istniejącego domu o powierzchni użytkowej 250m2 (całkowita 280m2)? Bo cały system rekuperacji kosztowałby chyba
  • Odpowiedz