Wpis z mikrobloga

Zamierzam zawnioskować o uznanie kwalifikacji elektryka SEP w Norwegii - potocznie "uprawnienia DSB".
Wymagają m. in. dyplomu ukończenia szkoły przygotowującej do zawodu. Uczyłem się w liceum potem studia - Elektrotechnika, mam dyplom inżyniera elektryka. Pracowałem na stanowisku elektryka. Może ktoś tu ma wiedzę czy na podstawie dyplomu inżyniera oraz potwierdzenia odbycia praktyk w biurze projektowym zostaną uznane w Norwegii polskie uprawnienia SEP? Czy brak akceptacji po przesłaniu wniosku do DSB z dyplomem inżyniera nie jest przeszkodą aby wnioskować ponownie po zdaniu eksternistycznie egzaminu zawodowego? Tylko wówczas nie mam znów potwierdzenia odbycia praktyk.

Wymagania ze strony DSB:

- School report or diploma, including a list of subjects and a transcript of grades and curriculum from the education
- Certificate of completed apprenticeship contract (If this is a part of the education in the country you acquired your professional qualifications).

#elektryka #inzynieria #elektrotechnika #sep #elektryka #praca #norwegia
  • 7
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Nie wiem z czym konkretnie problem, dla nich najważniejsze jest tłumaczenie przysięgłe świadectw pracy aby potwierdzić praktykę, czego się uczyłeś już nie tak bardzo-mi uznali elektryka z technikum mech. o profilu automatyka. Poza tym uznali np. pracę na linii w fabryce elektroniki-bo miałem wpisane monter elektroniki... 3 lata z tego co pamiętam to nadal minimum żeby uznali-niekoniecznie w tej samej pracy i niekoniecznie to samo. Co ostatnio Ci odpisali na
  • Odpowiedz
@electro_nick: Jeszcze nie składałem wniosku. Pytam bo zastanawiam się na ile ściśle traktują opis dokumentów które wysyłamy i czy nie ma obaw, co do ponownej aplikacji po odrzuceniu wniosku. Co do trzech lat pracy w zawodzie. Opis z formularza DSB wysyłki dokumentów:
"References from current or former employers as proof of at least one year of practical experience, in the profession in question, during the previous 10 years after graduation. Practical
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 opisywać dokumenty możesz jak chcesz ale to raczej nie ma wpływu na ocenę wniosku. Musisz wysłać naprawdę zajebiste cv z opisem stanowiska i odpowiedzialności-tego raczej nikt nie sprawdzi ale musi się pokrywać z przetłumaczonym przysięgłe świadectwem pracy. Nie myślałeś żeby uznali Ci najpierw inżyniera z pl? Przy wniosku podajesz co jest w jakim dokumencie i załączasz skan tłumaczenia wraz z oryginałem i tyle.
  • Odpowiedz
@electro_nick:

opisywać dokumenty możesz jak chcesz ale to raczej nie ma wpływu na ocenę wniosku.

Przy wniosku podajesz co jest w jakim dokumencie i załączasz skan tłumaczenia wraz z oryginałem i tyle.

Obecnie wszystko przesyłamy na stronie DSB elektronicznie. Nie miałem na myśli zgodności opisu pliku ze skanem z zawartością ale o to na ile ściśle mają być te dokumenty z opisem każdego z nich:

1. CV describing personal data, education
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Te dokumenty to prawnie wymagane minimum, ja wysłałem im wszystko co było związane z elektryką-uprawnienia SEP, tłumaczenia dyplomów ukończenia kursów itd. Wszystkie wnioski są analizowane indywidualnie, także nigdy nie wiadomo jaki będzie wynik.
  • Odpowiedz
Ok, również mam kilka kursów m in prac pod napięciem, uprawnienia dozorowe. Znasz kogoś kto tej weryfikacji nie przeszedł i jaki był powód? Dzięki jeszcze raz za cenne informacje. Pracujesz w Norwegii? Jeśli tak to jak się pracuje, jaka atmosfera w pracy? Norweski jest niezbędny?
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Tak jak pisałem ostatnio mój znajomy dostał odpowiedź że musi im przysłać program nauczania przedmiotów zawodowych z technikum co jest chyba niewykonalne... Pracuję jako technik utrzymania ruchu w fabryce drzwi i okien w środkowej Norwegii już ponad 10 lat. Atmosfera jest dużo luźniejsza, nie ma tak dużego parcia na wydajność, bardziej na bezpieczeństwo, no i cenią sobie doświadczenie-dyskutuje się tu o każdej poważniejszej pracy, a doradzanie szefowi to normalna praktyka(vs
  • Odpowiedz