Wpis z mikrobloga

#katolicyzm #chrzescijanstwo #ateizm #wiara (zawołam też #bekazkatoli)

Miałem odpowiedzieć w komentarzu w tym wpisie, ale pomyślałem że wpisem dotrę do szerszej publiki.

Zaznaczam że jestem ateistą i zgadzam się, że biblia zawiera masę niedorzeczności i sprzeczności, jednak chciałbym wyjaśnić o co dokładnie chodzi w księdze rodzaju. Informacje te posiadam od zakonnika rekolekcjonisty, którego pomimo różnic w wierze bardzo szanuję. To jednak historia na inną opowieść.

O co tak naprawdę chodzi w księdze rodzaju?

Często mówi się o pierwszych stworzonych ludziach, o Adamie i Ewie, o raju (edenie), o jabłku (lub owocu), o kuszeniu przez szatana/węża. Wiele ludzi interpretuje to jako opis faktów, realnych wydarzeń które miały miejsce. Jest to samo w sobie niedorzeczne, ale ja nie o tym.

Jak jest naprawdę? Pierwsze księgi pisma świętego nauczają obrazami. Sprowadzają poważne, trudne w pojmowaniu sprawy, do prostszych metafor, porównań. Bóg stworzył pierwszych ludzi i umieścił ich w raju. Powiedział im że wszystko należy do nich, za wyjątkiem jednego konkretnego drzewa z którego nie wolno im jeść. Finał wszyscy znamy.

Czy to oznacza że bóg stworzył Adama i Ewę jako pierwszych ludzi?


Czy ziemia została stworzona w 6 dni?


Czy istniał eden?


Co z tym jabłkiem?


Pragnę zaznaczyć że nie staję tutaj w obronie katolicyzmu czy chrześcijaństwa. Nie chcę jednak podnosić tutaj mojego podejścia do wiary i religii, bo mogłoby to wypaczyć sens tego wpisu.

Zapraszam do dyskusji.


  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@neo_1995: to z jabłkiem nie ma sensu. Bo później przyszedł sobie Jezus i zabił się na krzyżu, żeby zbawić ludzi od grzechu pierworodnego. Dokładnie tak można zacytować że od momentu jego śmierci każdy człowiek będzie rodzić się całkowicie czysty bez grzechu pierworodnego wiemy czym było grzech pierworodny w biblii, była to możliwość poznania dobra i zła, jak mówisz decydowania o tym. Czyli w skrócie decydowanie o prawie jakimś. I nie
  • Odpowiedz
Czy to oznacza że bóg stworzył Adama i Ewę jako pierwszych ludzi?


@neo_1995: dokładnie to oznacza. Pierwszymi ludźmi byli Adam i Ewa, a monogeneza (pochodzenie całej ludzkości od Adama i Ewy) jest wprost wyłożona jako jedna możliwa do przyjęcia pozycja przez katolika w encyklice Humani Generis.

Został za to wypędzony z utopijnego raju do brutalnego świata znanego do dziś.

A skąd się wziął brutalny świat? W katolickim rozumieniu świat był idealny, ale grzech Adama i Ewy sprawił, że pojawiło się w nim zło, jako konsekwencja odrzucenia dobra
  • Odpowiedz