Wpis z mikrobloga

Sądy w polsce mają wiele problemów i to na różnych poziomach. Ale i sędziowie lubią te problemy jeszcze pogłębiać.
Wczorajsza rozprawa.
Sąd wyznaczył rozprawę i poinformował na niej pełnomocników, że prześle pisemnie pytania do świadków.
Pytania, które w sądzie były złożone już w październiku 2020 r.
Po co je po prostu przesłać? Lepiej wyznaczyć rozprawę (ja miałem dojazd ok. 1.5h, drugi mecenas ok. 1h) i nie robiąc nic merytorycznego powiedzieć: "przesyłam pytania, to wszystko na dziś".
#prawo #sadowehistorie
  • 19
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Ogar_Ogar o tak, to też jest świetne.

@AlezPanieMecenasie: kiedys po 2.5h opóźnienia, wchodzimy na sale:
"Z uwagi na opóźnienie nie damy rady dzis przesłuchać świadków, wyznaczmy nowy termin" ¯_(ツ)_/¯ choc akurat w tym przypadku wierze ze to tylko przypadek, bo.sedzia naprawdę w porządku prowadzi sprawy
  • Odpowiedz
@eaxene: @Ogar_Ogar: @AlezPanieMecenasie: Przykład informatyzacji i ułatwień. Udało się dogadać ugodę. Miałem przygotowaną jakąś treść oczywiście wcześniej, ale trzeba było i tak zrobić poprawki na szybko w przerwie. Wracamy na salę, obaj pełnomocnicy zadowoleni - Wysoki Sądzie, mamy ugodę. Mogę podać na pendrivie, szybki druk i możemy kończyć. Nope. Zapraszam na następny termin za pół roku celem zatwierdzenia. To się obaj wkurzyliśmy i skończyło się na tym, że dyktowałem
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxene ale w różnych sprawozdaniach można wykazać, że sędzia miał wokandę... niestety wszystko sprowadza się do durnych tabelek
  • Odpowiedz
  • 0
@wutermelon aaa, no to inna sprawa, źle zrozumiałam. Niestety, są różni Sędziowie i też znam takich, którzy przeciągają sprawy właściwie bez powodu.... Ale za długo już pracuję w Sądzie, żeby takie sytuacje mnie jeszcze dziwiły
  • Odpowiedz
Klasyk, tak samo jak wtedy gdy cała rozprawa sprowadza się do powołania biegłego


@Ogar_Ogar: w sprawie cywilnej strony mają prawo wypowiedzieć się co do powołania biegłego. Tak że wina stron lubi ich pełnomocników jak siedziały cicho na takiej rozprawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mogę podać na pendrivie, szybki druk i możemy kończyć. Nope.


@wutermelon: to akurat zrozumiałe. Tak jak napisała @aprile, podłączenie zewnętrznego pendrive nie jest bezpieczne. Możesz mieć na nim wirusy. Trzymanie projektu ugody na pendrive również nie jest za rozsądne, panie mecenasie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasadą jest dyktowanie treści ugody do protokołu, co też ostatecznie zrobiliście.
  • Odpowiedz
Rozumiem to, ale zaproponowałem przesłanie mailem na sekretariat i byłby koniec sprawy, to też nie.


@wutermelon: nie jest winą sędziego, że przepisy nie przewidują i takiej możliwości. Mail sekretariatu nie jest połączony z systemem. Sąd i tak by musiał to wydrukować, a potem dyktowalibyście sądowi do protokołu, bo nie ma opcji kopiuj-wklej z maila do systemu ()
  • Odpowiedz
@dzbanerski: Nie facepalmuj, bo nie o to chodzi w całej tej sytuacji, że pendrive zły, a sekretariat nie mógł druknąć z maila. Tylko o wieczne 'pozorowanie ruchów' w sądownictwie i brak minimum dobrej woli sędziego, który od razu chce wyznaczać termin za pół roku. Równie dobrze aplikant mógł przylecieć z papierami do podpisu i by się przypięło, a podyktowało tylko, że strony zawarły ugodę taką a taką i sąd wciąga ten
  • Odpowiedz
Tylko o wieczne 'pozorowanie ruchów' w sądownictwie i brak minimum dobrej woli sędziego


@wutermelon: tylko że w opisanej przez Ciebie sytuacji wina była po Twojej stronie, a także drugiego pełnomocnika () Dać pendrive w sądzie, aby sobie coś skopiowali to może ktoś, kto nie ma kompletnie pojęcia o pracy sądów, a nie zawodowi pełnomocnicy. Ponadto lepszą opcją niż mail był po prostu faks, ale na to oczywiście
  • Odpowiedz
@wutermelon: sam masz nieogarniętą kancelarię, bo latasz z projektami ugód na pendrive, a wymagasz, aby sądy nadążały z nowymi technologiami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mój ton nie byłby tak ostry, gdybyś nie napisał: "Tylko o wieczne 'pozorowanie ruchów' w sądownictwie i brak minimum dobrej woli sędziego, który od razu chce wyznaczać termin za pół roku".

Jak wyżej napisałem i uzasadniłem, Twój zarzut jest nie tylko bezpodstawny, ale
  • Odpowiedz
A nie że dyktujesz jak debil przez godzinę, bo protokolant też nie może przepisać na szybko, chociaż wszyscy się zgadzają.


@wutermelon: tak na marginesie, sąd zatwierdza ugodę, a nie że sobie dwóch mecenasków coś napisze, a sąd to musi przyklepać. Strony ustalają ugodę, a potem przedstawiają ją przed sądem. Uwaga: postępowanie przed sądem opiera się na zasadzie ustności ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mógłbym więcej zarzutów napisać, ale
  • Odpowiedz
jak siedziały cicho na takiej rozprawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dzbanerski: A co tu mówić zwykle? Jak masz spory z określonych branż typu budowlanka to biegły jest z automatu i nikogo to nie dziwi. A strony zazwyczaj już sie bogato wypowiadaja w pismach procesowych, więc takie rzeczy załatwia si3 na niejawnym

Uwaga: postępowanie przed sądem opiera się na zasadzie ustności ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
A co tu mówić zwykle? Jak masz spory z określonych branż typu budowlanka to biegły jest z automatu i nikogo to nie dziwi. A strony zazwyczaj już sie bogato wypowiadaja w pismach procesowych, więc takie rzeczy załatwia si3 na niejawnym


@Ogar_Ogar: zgodnie z art. 278 § 1 k.p.c., w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych
  • Odpowiedz