Wpis z mikrobloga

Postawiłem sobie OMV na komputerze terminalowym HP.
Chce mieć do niego zdalny dostęp więc skonfigurowałem OpenVPN.
OpenVPN lokalnie działa, lecz na zewnątrz nie jestem w stanie się połączyć.
Po długim czasie kombinowania okazuje się ze mój dostawca internetu jeśli chciałbym mieć zewnętrzny, stały adres IP z odblokowanymi portami musiałbym płacić 20zł/msc

Czy jestem w stanie jakoś to obejść, skonfigurować to inaczej lub wykorzystać inny plugin?

#omv #linux #informatyka #siecikomputerowe #vpn
  • 12
@Vahn: Generalnie to komputer z omv musiałby się gdzieś "wdzwonić". Jeżeli nigdzie nie masz publicznego ip to postaw sobie "koncentrator" vpn na jakimś vps (np aws free tier) - kilka dodatkowych hopek ale rozwiązanie za uczciwą cenę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Vahn: mógłbyś zapytać czy zaakceptują drugie urządzenie tak aby modem od dostawcy był przepiety w tryb bridge, wtedy ty dbasz o bezpieczeństwo sieci nie oni. UPC to akceptuje.

Druga opcja to wykupić jakiś VPS z jednym rdzeniem za jakieś 80zl rocznie i oba urządzenia spiąc po openvpn z nim.
@Vahn: jak nigdy nie konfigurowałeś ovpn to wydaje się skomplikowane - rozumiem to. Osobiście nie lubię być uzależniony od jakiejś firmy która może zwinąć się / stracić infrastrukturę itp. Tak czy inaczej przetestuje ten zero tier : jakie to ma prędkości i czy jak puszcze 1TB przez ich sieć to mie nie przytną ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Vahn: Sprawa jest w zasadzie bardzo prosta:
1. Skompletowanie darmowego VPS w amazonie (w sensie maszyna, dysk, klucze dostępu - za pierwszym razem może się to wydać nieoczywiste)
2. konfiguracja firewalla w amazonie(ztcp) i w samym vps
3. instalacja openvpn na vps (w zasadzie jedna linijka w większości dystrybucji)
4. generowanie ceryfikatów/kluczy serwera i klientów (easy-rsa)
5. konfiguracja samego openvpn - to w zasadzie tylko kilka linii
6. konfiguracja klientów

jednego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Vahn: sam próbowałem to ogarnąć samemu pół roku temu i ogarnąłem wszystko szukając tutoriali po w necie w godzinę xD zamiast tego wolisz się zapakować w chmurę on premise, eh ci soydeveloperzy bez cierpliwości.
@Vahn: Zamiast OpenVPN lepiej SoftetherVPN (dużo więcej możliwości, do tego GUI do zarządzania wygodne na Winde jest). Ale serio ZT wypada lepiej jeżeli chodzi o wydajność zarówno od OpenVPN jaki i Softether.

Btw. jeżeli chcesz własny panel do ZeroTier działający niezależnie od centraly my.zerotier.com to polecam to: https://github.com/key-networks/ztncui (działa też na dockerze).