Wpis z mikrobloga

W tym roku robię drugie podejście do hodowli papryczek. W zeszłym roku po ogromnej ilości błędów okazało się to klapą (kilka roślinek w jednej doniczce, słabe podlewanie, nie zrywane pierwsze kwiatki, brak przycinania itd) Wnioski jako tako wyciągnięte. Mam ok 15 małych kiełek (Jalapeno, Cayenne, Habanero i jakiś Harvey - zakupione w markecie xd). Traktuję to jako zabawę niż coś poważnego ale gdy czytam wpisy na tagu pojawiają się kolejne pytania. Mam nadzieję, że coś podpowiecie.

1. Widziałem jakieś wpisy gdzie roślinki są bardzo wyciągnięte w górę i niestety mam to samo. Wiem, że jest to spowodowane małą ilością światła. Co mogę zrobić małym kosztem? Jakiś konkretny model żarówki? Co się stanie jeśli nie będzie doświetlane? Rosnąć rosną tyle, że takie dryblasy powoli się robią :D

2. Z zeszłego roku pamiętam, że strasznie żółkły liście. Kupiłem jakiś nawóz uniwersalny Biohumus ale nic to nie dawało. Ja rozrabiałem to za słabo/mocno czy to jest jakaś lipa? Możecie coś polecić? Najlepiej coś co dostanę w jakimś LeroyMerlin czy jakimś markecie.

#chilihead #chili
  • 6
1. Widziałem jakieś wpisy gdzie roślinki są bardzo wyciągnięte w górę i niestety mam to samo. Wiem, że jest to spowodowane małą ilością światła. Co mogę zrobić małym kosztem? Jakiś konkretny model żarówki? Co się stanie jeśli nie będzie doświetlane? Rosnąć rosną tyle, że takie dryblasy powoli się robią :D


@lgc89: ja też pierwszy raz robię i dałem jakieś LEDy na gwint E27 z Leroy Merlin, temperatura 2700k i 4000k chociaż
@Loperamid: Podobno jak pojawią się pierwsze kwiatki to roślina całą energię wkłada właśnie w ich rozwój i przestaje rosnąć. Przeczytałem to w wielu wpisach tutaj i gdzieś przeklikując strony w googlu. Nie jestem w stanie podać Ci jednego miejsca. Najprościej będzie jak sobie to też poszukasz i poczytasz różne opinie :)
@lgc89:
ad 2
Bazując na swoim paroletnim doświadczeniu w hodowli papryczek, mogę podpowiedzieć, że lubią stres ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Przycinanie, obrywanie liści, kwiatów w we wczesnej fazie wzrostu, zbędnych mało owocnych odrostów, delikatne przesuszanie. Zauważyłem, że takie zabiegi wzmacniają roślinki i zwiększają potencjalny plon. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

@Loperamid
Chodzi o to żeby młoda roślinka nie zaczęła zawiązywać zbyt wcześnie owoców, to ogranicza
Pobierz
źródło: comment_16164160125NZo0eBJWFtoA7K97clyN1.jpg
@lgc89: ja od siebie mogę polecić te żarówki, jeżeli chcesz zakupić białe ledowe: https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e27-12-5w-100w-1521lm-philips-6500k-7809867146

Mi papryczki rosną jak #!$%@?, tyle że o tej barwie światła z tą ilością lumenów to nie widzialam w marketach, ale warto zamówić.

A co do nawozów, to zależy właśnie które liście ci żółkną, jak na grafice @capybara_. Ja w tym roku zaczęłam używać Kristalonu zielonego(który dostarcza między innymi azot, którego niedobór powoduje żółknięcie młodych liści)
@lgc89: Mam tak samo, tylko ja swoją przygodę z uprawa zacząłem w tym roku. Na start wydałem ponad 300zl, a z 40 nasion (połowa pomidory\chilli) wykiełkowały może 4. Ogólnie porażka na całej lini ale już wiem, ze za rok trzeba wystartować wcześniej, kupić lepsza ziemie i zapewnić sadzonka stała wysoka temperaturę.