Wpis z mikrobloga

Protestujesz, troszczysz się o środowisko, dbasz o swoją prywatność, a może masz kontakty i twojej firmie dobrze się powodzi? Nawet błahy powód może sprawić, że znajdziesz się w kręgu zainteresowań policji lub służb. Ale nikt ci nie powie, kiedy będą cię podglądać. Właśnie ruszamy z kampanią społeczną „Podsłuch jak się patrzy”. Upominamy się w niej o kontrolę nad działaniami służb i policji.

https://podsluchjaksiepatrzy.org/

Służby muszą mieć możliwość ścigania przestępców i zakładania im podsłuchów. Sprzeciwiamy się jednak inwigilowaniu przypadkowych, niewinnych lub po prostu niewygodnych osób. Chcemy kontroli nad inwigilacją.

Problemem niekontrolowanej inwigilacji zajmujemy się od chwili powstania Panoptykonu w 2009 r. To my ujawniliśmy informację, że polskie służby ściągają ponad milion billingów rocznie. Wśród naszych głośnych akcji znalazło się też 100 pytań o inwigilację do polskich władz, gdzie (po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena tego, jak amerykańskie służby inwigilują cały świat) dopytywaliśmy o współpracę służb z Polski i z USA. Kontroli nad działaniami polskich służb domagaliśmy się zarówno wtedy, gdy rządziła PO, jak i domagamy się teraz, kiedy rządzi PiS. Stąd wiemy, że politycy żadnej z opcji nie mają interesu, by coś z tym problemem zrobić – przynajmniej dopóki nie zainteresuje się nim opinia publiczna. I właśnie to chcemy osiągnąć kampanią społeczną „Podsłuch jak się patrzy”.

--> Odwiedźcie https://podsluchjaksiepatrzy.org/ i podpiszcie petycję
--> Wykopcie ten post, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o nadużyciach ze strony policji i służb.
--> Wpadnijcie 25 marca o 20.00 na #ama o inwigilacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#prawo #internet #pytaniedoeksperta #inwigilacja #ama
panoptykon - Protestujesz, troszczysz się o środowisko, dbasz o swoją prywatność, a m...

źródło: comment_1616402859upXxB0bjOP2pFBHJzDbHs5.jpg

Pobierz
  • 54
@panoptykon: akcja super. Najpierw widziałem zdjęcie listu u Adama z z3s, to pomyślałem, że tylko ludzie z tzw. branży będą uświadamiać swoich fanów, a potem na insta wrzucił to samo Paciorek, gdzie on już ma mniej techniczno-prywatnościowe zasięgi.

Jeszcze mam pytanie co do petycji online. Przecież u nas one nie mają żadnej mocy i nikt na to nie spojrzy tak jak w stanach. Czy może coś się zmieniło?
@Cesarz_Polski:już tłumaczymy. Składając tę petycję, wysyłamy do władzy jasny sygnał: jako obywatele i obywatelki domagamy się zmiany. Petycja zmusza rządzących, żeby chociaż wysłuchali, czego od nich oczekujemy. Petycji nie można bowiem zignorować: owszem, władza nie ma obowiązku realizować zawartych w niej postulatów, ale w takim przypadku powinna podać argumenty przemawiające za ich odrzuceniem. Zgodnie z ustawą o petycjach ma na to 3 miesiące. Podpisy pod petycją nie są kluczowe, ale na
@GumowyKaczak: rzecz jasna chodziło nam o to, czy nie byłoby Ci żal, gdybyś był inwigilowany. Każdy zasługuje na prawo do prywatności. (Przepraszamy start kampanii był bardzo intensywny, chyba już lepiej, żebyśmy za dużo dziś nie pisali). ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@cichyobserwator: przez jakieś półtora roku zespół byłych oficerów służb i osób z organizacji społecznych pracowało nad pomysłem, jak wprowadzić skuteczną kontrolę nad służbami. (My też w tych rozmowach uczestniczyliśmy). Efektem jest obszerny dokument, który proponuje gotowe rozwiązania m.in. niezależną instytucję kontrolną. To, kto powinien w niej zasadach, jak być wybierany, etc. opisaliśmy w raporcie: Jak osiodłać pegaza. Podrzucamy link: https://panoptykon.org/jak-osiodlac-pegaza
@panoptykon: Kibicuję Wam, tak samo jak WatchDog :) Uważam, że ochrona prywatności, jak i dostęp do informacji publicznej są tak samo ważne, niestety granice są coraz bardziej przesuwane na naszą niekorzyść i trzeba ciągle ludziom przypominać, jakie przysługują im prawa.