Wpis z mikrobloga

Ekstremalnym tego przykładem jest Wielki Kryzys w USA. W latach 20 większość społeczeństwa prowadziła bardzo materialistyczne, wręcz luksusowe życie. W latach 30 wielu nagle zaczęło walczyć o znalezienie wystarczającej ilości jedzenia i ciepła, nie mówiąc już o pracy, a nawet luksusach. Nikt nie zgłosił się na ochotnika do tego eksperymentu społecznego, ale szybko stali się niezwykle oszczędni w gospodarowaniu wydatkami i poradzili sobie z finansową traumą. Z biegiem lat ich nawyki stały się zakorzenione i stały się częścią ich systemu wartości. Kiedy kryzys i reglamentacja drugiej wojny światowej dobiegła końca, ci członkowie The Greatest Generation (Najwspanialszego Pokolenia) nie wrócili całkowicie na swoje beztroskie, rozrzutne sposoby. Wszyscy znamy starszych, którzy potrafią ugotować wykwintny posiłek z resztek płatków kukurydzianych. Potrafią naprawić wszystko w domu i wszędzie chodzą pieszo.


https://www.mrmoneymustache.com/2012/02/06/guest-post-from-the-military-guide-frugality-is-not-deprivation/

Frugality and deprivation can change your values, maybe even permanently. An extreme example of this is the Great Depression. In the 1920s much of society was living very materialistic, even luxurious lives. In the 1930s many suddenly found themselves struggling to find enough food and stay warm, let alone have a job or even luxuries. They didn’t volunteer for deprivation but they quickly became extraordinarily frugal and managed to cope with the trauma. Over the years their habits became ingrained and part of their value system. When the Depression and World War II rationing ended, these members of The Greatest Generation didn’t completely revert to their carefree spendthrift ways. We all know elders who can whip up a gourmet meal out of leftover cornflakes. They can fix anything in the home and think nothing of (*gasp*) walking to their destination

#mrmoneymustachequotes #historia
  • 4
@Halbr: W porównaniu do reszty świata, to co się działo w latach 20 w USA to był luksus wcześniej niespotykany.

Dobry robotnik u Forda w latach 20 mógł za 3 miesięczną pensję kupić sobie nowy samochód z tej fabryki. W Polsce w latach 90 posiadanie fiata 125p to był wyznacznik statusu wśród sąsiadów.

W tym artykule chodzi o coś innego - o to że ludzie którzy wcześniej żyli rozrzutnie, bardzo szybko
@Phallusimpudicus Gros ludzi w USA w latach 20. bidował. Zarówno w miastach na wschodzie, jak i w kwadratowych stanach pośrodku kraju.

W Polsce w latach 90 posiadanie fiata 125p to był wyznacznik statusu wśród sąsiadów.


@Phallusimpudicus Jeżeli całość jest tak wiarygodna jak to zdanoe, to chyba podziękuje za dalszą rozmowę. Duży fiat w latach 90. nie był wyznacznikiem statusu xddd