Wpis z mikrobloga

Coraz bliżej mi do #budowadomu wiec szukam porad i inspiracji ludzi którzy już to przeszli i chcą się podzielić doświadczeniami.

Budowa będzie w niedalekiej odległości od #wroclaw wiec tu jest pierwsze pytanie, aktualnie rozważam jako lokalizacje Siechnice, Radwanice i Iwiny. Ktoś wie o innych fajnych rejonach z rozsądnym dojazdem do centrum?
Budżet na ta cześć to ok 300k i celuje w 1-1.3a

Na co na tym etapie szczególnie zwracać uwagę? Poza oczywistymi rzeczami jak księga wieczysta, plan zagospodarowania etc?

Druga cześć która chce zamknąć w tym roku to wybranie projektu. Mam wstępny gotowy projekt który mi się podoba, ale wymaga przeróbek. Czy lepiej kupić gotowca i z autorem go przerabiać czy iść w zupełnie indywidualny projekt? Nigdy nie pracowałem z architektem wiec nie wiem jak to działa :).

Pozwolę sobie zawołać #budownictwo #budujzwykopem i #wykop30club
  • 35
  • Odpowiedz
Budżet na ta cześć to ok 300k i celuje w 1-1.3a


@krzych0: chyba 10-13 arów? Albo nie zrozumiałem.

Co do lokalizacji nie pomogę, bo jestem z Krakowa, ale słyszałem o Siechnicach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
Znalezienie "normalnej" działki w tych rejonach w ostatnim czasie moim zdaniem mega trudne. Do tego cena, (jeśli to ograniczenie). Liczyłbym w tej chwili już jakieś 300 zł za metr, jak nie więcej. Czyli jakieś 13 arów za 390 000, jeśli działka jest uzbrojona i nic ją nie boli. Tak, to chore ceny w porównaniu z tym, co było jeszcze kilka lat temu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Iudex: tak Siechnice to w sumie samowystarczalne miasto ale z drugiej strony jak @Morfeusz_krul_stulejarzy: słusznie prawi ceny szybują do absurdalnych poziomów. Ale to ceny „ofertowe” której jak sprawdzałem są i tak ustawione od czapki i można spokojnie negocjować do okolic 250-270/m.

Cena nie jest dużym problemem bo mogę sobie dobrać cześć kredytu, ale z tego powodu zaczynam szukać poza tym obszarem. Bo wyrzucenie ok 400k bez wbicia nawet łopaty wykracza
  • Odpowiedz
@krzych0: zdajesz sobie sprawę, że ten dom do zamieszkania wyjdzie milion? :-)

Adaptacje robi się po zakupie projektu. Sprawdź ile w twojej okolicy biorą za adaptacje, dodaj do kwoty zakupu projektu.

Kwotę porównaj z wycena projektu indywidualnego na podstawie tego z neta, wszystko od pracowni zależy, u mnie w okolicy opłacało się kupić gotowy za 3k i za adaptacje 3k dopłacić, niż indywidualny, bo takie to 8-15k. Warto więc to sprawdzić
  • Odpowiedz
@krzych0: Jak nie straszny Ci wjazd do miasta jednopasmową drogą to czemu nie. Do tego fakt posiadania sąsiadów uwielbiających światło pomidorowe i dzięki temu niższe rachunki za światło w nocy to też dobra opcja.
  • Odpowiedz
@krzych0: ogólnie z działkami jest słabo. Za każdym razem kiedy już byłem przekonany, że to może być "TA" działka, to coś wychodziło #!$%@? :) ja ciągle szukam, co prawda większych rozmiarów niż Ty (1,5-2), ale no. Nie jest najlepiej.

Popatrz na to jak będą przedłużać S8 i może warto by było koło tego się postawić. Warto też przyjrzeć się wiochom na północy przy S5.
  • Odpowiedz
  • 0
@ravau: szacuje w tym momencie cała inwestycje na 1.2-1.4mln w zależności od ceny działki. Ale rozkładam to na 3-4 lata kosztem małego lub zupełnego braku kredytu wiec tragedii nie ma. Mam teraz spora szeregówke wiec mam gdzie mieszkać.

@000loki: a jakie rejony przeszukujesz? Byłem ostatnio w jordanowie śląskim, niedaleko ma być s8, tanie ładne działki ale jednak odległość do miasta mnie przerosła.
  • Odpowiedz
@krzych0: nie no, ja bym rozpatrywał najdalej na południe to wysokość Kobierzyc. W takich Pełczycach można znaleźć sporo działek, ale tam jest turbo #!$%@? skrzyżowanie do samych Kobierzyc. Ta nowa s8 ma leciec od zachodniej strony Kobierzyc, a same Kobierzyce są wporzo wiochą. S8 z tego co pamiętam ma lecieć w jakiejś rozsądnej odległości od Królikowic.

W innym wypadku popatrz na taką Widawę, Psary, Malin (Całkiem przyjemna wiocha, dużo stosunkowo nowych
  • Odpowiedz
  • 2
@000loki: dzięki stary, za taki wykop nic nie robiłem.

Przejadę się po tych miejscowkach bo po mapie patrząc może być dobrze.

Wiszę buteleczkę czegoś dobrego
  • Odpowiedz
@krzych0: zdecydowanie polecam jezdzic. Ja tez jezdze i ogladam i szukam, jak się zrobi cieplej to pewnie też zaczną się pojawiać lokalnie ogłoszenia o sprzedaży działek, więc warto temu sie też przyglądać. Czasami nawet nie trafiają one na portale internetowe, bo dobra działka schodzi szybko.
  • Odpowiedz
@000loki: A i jeszcze jedno. Na portalach sprzedają ludzie doskonale zorientowani w cenach. Lokalsi często stawiają dechę z numerem na działce do sprzedania. Ja jeździłem paluchem po geoportalu w okolicach która mnie interesowała i dzwoniłem.
  • Odpowiedz
@01101010_01100001: no tak ma to sens. Często też pośrednik bierze 3-4% co od razu automatycznie podnosi cene działki. Szkoda, że nie da się sensownie geoportalu już przeglądać z księgami wieczystymi no ale nic...
  • Odpowiedz
@krzych0 za 300k w życiu nie znajdziesz działki w lokalizacjach które podałeś, chyba że zagrodowa/siedliskowa. Sam szukałem długo i nie udało się. Ceny w Tyńcu też sięgają już 400 zł a działek mało. Ja się pogodziłem z tym, że mimo dość dobrych warunków finansowych nie uda mi się wybudować, więc wybrałem dom wolnostojący od dewelopera, a działkę kupię chyba zagrodową gdzieś właśnie Iwiny/Żerniki i może za kilka lat uda się wybudować.
  • Odpowiedz