Wpis z mikrobloga

@fantazm: > Łączymy szeregowo R2 z C2.
To co wyszło łączymy równolegle z L1.
To co wyszło łączymy szeregowo z R1.
To co wyszło łączymy równolegle z C1.

Bo ogólnie mam takie coś do zrobienia, i mam Xc i Xl wyliczone oraz Zc i Zl, ale dalej nie jestem pewny, czy jeśli mam 2 impedancje Zc i Zl złączone to wtedy wystarczy dodać kolejny rezystor do tego
  • Odpowiedz
@harnasiek:
Hmm, no niech no sobie przypomnę elektrotechnikę... Dawno to było, a moja specjalność to zasadniczo chemia, ale powiedzmy że jestem PRAWIE pewny tego co teraz powiem XD.

No impedancja to niejako uogólniony opór przy prądzie zmiennym, więc sumaryczną impedancję elementów wyznacza się tak samo jak wyznacza się te zwykłe, rezystancyjne opory w prądzie stałym - dla połączenia szeregowego dodajesz impedancję elementów, dla równoległego dodajesz odwrotności by otrzymać odwrotność impedancji. Liczby
  • Odpowiedz
@harnasiek: Przy czym oczywiście rezystor rzeczywisty ma swoją rezystancję ORAZ pewną reaktancję, no ale w uproszczonej analizie przyjmuje się rezystory idealne w których reaktancja wynosi zero. Analogicznie, cewka ma tam jakąś swoją drobną rezystancję np, ale tak samo jak przyjmuje się często brak rezystancji przewodów, no to podobnie dla cewki często przyjmuje się że ma zerową rezystancję, a za to pewną reaktancję (no bo w sumie cewka to spiralnie skręcony przewód
  • Odpowiedz
Tak formalnie jednostką S nie są W (waty) ale VA (woltampery). Co do wartości to jest w zasadzie to samo, ale inna jest interpretacja fizyczna. Podobnież, dla Q są woltampery reaktancyjne, zapisywane jako VAr, var lub czasem potocznie zwane warami po prostu. S obliczasz normalnie z prawa Ohma, ale zamiast rezystancji masz impedancję. Do P i Q potrzebny jest kąt przesunięcia fazowego występujący w współczynniku mocy, cos(fi). Jak go znasz, obliczysz wsp
  • Odpowiedz