Wpis z mikrobloga

Załóżmy że mam stronę internetową na którą dodaje m.in. zdjęcia jakichś produktów.

Przykładowo: wrzucam post na bloga ze zdjęciem znalezionym w google grafika, powiedzmy że jest to jakiś nie wiem... makaron producenta X. Wiadomo, że w necie jest od groma różnych zdjęć akurat tego produktu, że w sumie ciężko się połapać do kogo w ogóle należy.

Czy istnieją jakieś konsekwencje prawne za wrzucenie takiego zdjęcia na swojego bloga? Czy może to jest tak rzadko egzekwowane i jest na to taka mała szansa że się tym nie przejmować?

#prawo #webdev
  • 10
@alfabetaborzy:

Czy istnieją jakieś konsekwencje prawne za wrzucenie takiego zdjęcia na swojego bloga?


Tak. Jest to złamanie praw autorskich. Każde zdjęcie, bez względu na to gdzie je znajdziesz ma swojego autora i określone przez niego prawa użytkowania zdjęcia bądź ich brak. Kopiowanie losowych zdjęć z google grafika bez zapoznania się z ich licencjami to bardzo głupi pomysł.
@m3riccolo: @Veni: a gdzie takie informacje mogę znaleźć, bo próbowałem szukać ale coś mi nie wychodzi

A o co chodzi z produktami na allegro? Bo momentami to wygląda jakby sklepy kopiowały nawet od siebie te zdjęcia jakichś produktów i powątpiewam że zrobili je sami.

No i oczywiście nie podawałbym fałszywych informacji że zdjęcia na stronie są mojego autorstwa, jakaś informacja w regulaminie / informacjach o stronie by nie starczyła?
@alfabetaborzy: nic ci realnie nie grozi, producenci po to robią zdjęcia produktów, żeby współpracujący z nimi ich używali. Teoretycznie mogą cię pozwać, ale to jest prawo cywilne i to jest dosyć mało realne, że w ogóle dojdzie do sprawy sądowej.

ALE jest jedno ale - jeżeli będziesz używać tych zdjęć na niekorzyść właściciela, to wtedy może mu już zależeć na usunięciu ich, może nawet na odszkodowaniu. Zaczyna się to od napuszczenia
@alfabetaborzy podanie źródła nie zwalnia z naruszenia autorskich praw majątkowych. wrzucenie na wykop też narusza autorskie prawa majątkowe. administracja wykopu mnie odpowiada za treści zamieszczone w serwisie, może usunąć wpis po otrzymaniu zgłoszenia. możesz używać czyjegoś utworu tylko w ramach uzyskanej licencji (czasem są darmowe), przeniesienia autorskich praw majątkowych (ale masz jeszcze autorskie prawa osobiste, czyli konieczność oznaczania autorstwa, chyba ze autor zezwoli Ci na korzystanie bez oznaczania autorstwa), albo w ramach
@panato: @3Xpro: czyli jakbym chciał zrobić miniportal z ocenami produktów i powiedzmy, że produkt producenta X będzie miał słabe oceny i jakimś cudem ktoś od producenta X trafi na ten portal i mu się to nie spodoba to może odpalić swoich prawników - czaję.

A co w wypadku gdy zdjęcia będą wrzucane m.in. przez innych użytkowników? Czy jak właśnie w regulaminie napiszę że administracja tego portalu nie odpowiada za wszelkie
@alfabetaborzy możesz recenzować towary i wtedy pokazywać produkt na ktorym będzie zastrzeżone logo, lub inny utwór, to jest właśnie dozwolony użytek. Ale tam musi byc spełnionych kilka warunków ustawowych.

Wykop tak działa i jest ok :) Tylko musisz się zabezpieczyć regulaminem odpowiednim
@3Xpro: Okej, czyli już mniej więcej wiem z czym to się je.
Domyślam się też, że samemu napisać taki regulamin jest dosyć ciężko, szczególnie jak się nie zna w ogóle na prawie.

Widziałem że są jakieś gotowe wzory - czy jakby się je dopasowało pod swój serwis to by to przeszło? Bo w sumie to tam tylko chodzi o te nieszczęsne zdjęcia, ewentualnie jeszcze przechowywane dane użytkowników ale to są jedynie