Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, ojciec pracuje w Austrii i chce mi przesłać trochę euro. Jako odpowiedzialna i unikająca ryzyka osoba, chciałbym przeznaczyć je na długoterminowe inwestycje w obarczone niskim ryzykiem fundusze (3/4 środków) i bardziej ryzykowne akcje firm technologicznych (1/4 środków).

1. W jaki sposób je najlepiej przesłać, aby nie stracić zbyt wiele na przewalutowaniu i opłatach? Czy bezpiecznie trzymać przez pewien czas większą ilość gotówki na #transferwise albo #revolut - a jeśli tak, który serwis jest lepszy i czy mają one jakieś fundusze gwarancyjne? Czy lepiej od razu wybrać jakieś konto w polskim banku (np. Millennium, ING)? A może lepiej przesłać pieniądze na TransferWise/Revolut, a następnie na konto z przewalutowaniem na złotówki?
Która z aktualnych opcji jest bezpieczna i najkorzystniejsza pod względem kursów i opłat? To może wiązać się z przeznaczeniem środków, o którym piszę w punkcie 2.

2. Jeżeli chodzi o zainwestowanie:

a) co do 3/4 środków, interesuje mnie minimalne ryzyko i długoterminowe inwestowanie (co najmniej 10-20 lat), aby uzbierać większą sumę dzięki procentowi składanemu. Jednocześnie chciałbym, by w razie konieczności można było w miarę szybko pobrać i wydać środki (osobiście albo przez osobę upoważnioną do nich np. w testamencie). Słyszałem dobre opinie o tzw. mutual index funds, a także automatycznych serwisach typu Wealthfront czy Betterment. Czy mieliście z nimi jakieś doświadczenie?

b) co do 1/4 środków, chciałbym je zainwestować długoterminowo w akcje konkretnych spółek z sektora technologicznego (Nvidia, Tesla), być może co jakiś czas modyfikując portfolio. Nie chciałbym korzystać z porad maklerów, zlecać zarządzania środkami czy płacić za jakieś usługi doradcze, tym bardziej, że ich skuteczność bywa bardzo wątpliwa. W jaki sposób się za to zabrać? Czy istnieją jakieś bezpieczne serwisy z niskimi marżami, które umożliwiają wygodne transakcje i monitorowanie wartości? Wasze odpowiedzi będą bardzo pomocne!

#pytanie #finanse #bankowosc #bank #waluty #inwestycje #gielda #akcje #fundusze

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #605365c92f2b84000aacc243
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, ojciec pracuje w Austrii i c...

źródło: comment_1616101259V5FO1sExuZU3BYD6Nxi8Xs.jpg

Pobierz
  • 6
Mirki, ojciec pracuje w Austrii i chce mi przesłać trochę euro. Jako odpowiedzialna i unikająca ryzyka osoba, chciałbym przeznaczyć je na


@AnonimoweMirkoWyznania: na dobry poczatek, zanim zaczniesz je przeznaczac na cokolwiek, to zastanow sie jak uniknac ryzka ze strony US/KAS. Czy to ma byc darowizna i jak ją zadeklarujesz.