Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Czy zakup #zloto jako forma przechowywania pieniędzy to mądra decyzja? Mam dziecko i chciałbym za pieniądze które dostaje na różne okoliczności kupować złoto żeby w wieku np. 18 lat mógł to spieniężyć.

Może #inwestycje #inwestowanie #oszczedzanie też coś podpowiedzą.
  • 33
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yneb: ja tak robi.
Tylko kupuje fizyczne złoto.
Jest tylko jedna kwestia im większa ilość kupisz tym mniej zapłacisz.
No tak żeby z 10g było minimum
  • Odpowiedz
@yneb: to nie jest mądra decyzja.
lepiej kup mu jakiś etf na szeroki rynek albo kilka akcji blue-chipów płacących regularną dywidendę. W długim horyzoncie czasowym ( czyli np. 18 lat) złoto ma kiepski zwrot. Plus, żeby coś na nim zarobić trzeba sprzedać.
Z akcjami po 18 latach powinna uzbierać się solidna sumka z dywidend pozwalająca na reinwestowanie i powiększanie kapitału, albo wypłatę kieszonkowego :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lsh: raczej chcę chronić się przed inflacją itp. co byś polecił z tymi dywidendami?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sl_w_k_1: w innym poście gość zalecał kupowanie przy najmniej 1 uncji, podobno przy sprzedaży poniżej tej wartości jest problem jak się odniesiesz do tego?
  • Odpowiedz
@yneb: Ok, to tylko zanim przejdę do rzeczy mała dygresja - w długim okresie czasu jeszcze warto zwracać uwagę na podatki, bo w końcu nie chcesz oddawać bez sensu fiskusowi swoich ( dziecka) ciężko zarobionych pieniędzy, więc rozważyłbym przez większość czasu trzymanie środków w funduszach accumulating zamiast distributing, bo polski fiskus z tego co wiem to #!$%@? złodzieje i nie ma w PL zwolnień od zysków kapitałowych. No ale do rzeczy.
  • Odpowiedz
@lsh jak bezmyślnie inwestować przez 20 lat, to tylko all-world i trzymać. Najlepiej VWRA. Ale ja to regularnie powtarzam i nie dociera, bo złoto to złoto. ¯\(ツ)
  • Odpowiedz
W długim horyzoncie czasowym ( czyli np. 18 lat) złoto ma kiepski zwrot


@lsh:
liść klonowy 1oz 5823.34zł 2011 rok 7410zł 2021 +27,2% (a w 2020 były jeszcze wyższe).

złoto ma zalety których nie mają etf i na odwrót.
  • Odpowiedz
@cecyl: serio to ma niby być zwrot?
sp500 5 lat - 97%
qqq - 193%
byle małpa moze to kupić i mieć zwrot x5 lub x10 niż inwestor ( a w zasadzie spekulant) w złoto
Złoto dla retaila nie ma absolutnie żadnych zalet. ETF - ma mnóstwo, a jedyną wadą są okresowe wahania ceny, które faktycznie mogą przyprawić o ból brzucha.
  • Odpowiedz
@cecyl: post @Silvervend mi uświadomił, że mowa tu o dłuższym horyzoncie czasowym więc poprawka - od 2011 roku:
sp500 - 214%
qqq - 497%
i to bez dywidend :P
te 27% w ciągu 10 lat to nie wiem czy inflację przebija. a nawet jeśli to o tak marne grosze, że sobie dupy nie warto zawracać.

@yneb - to się zacznij uczyć. powody masz podane wyżej
  • Odpowiedz
@Silvervend: @lsh: Nikt tu nie neguje, że idzie znacznie lepiej zarobić. Każdy instrument ma swoje wady i zalety. Złoto jest proste jak pieniądz, a długoterminowo sprawdza się lepiej niż gotówka lub polskie lokaty.

Nie wiem czy gdybym miał bombelka to wszystko pakowałbym w złoto ale byłaby to pierwsza rzecz, która będzie też pełniła funkcję edukacyjną dla dziecka (może dotknąć to złoto i uczyć się o nim bardzo prosto).
  • Odpowiedz
@cecyl a ja wręcz przeciwnie. Daje fałszywe poczucie zysków.

@yneb wywal te książki. Poczytaj w necie czym są ETFy, indeksy, co się za tym kryje i co się z tym wiąże. Zauważ, że wszystkie wyniki czegokolwiek i czyjekolwiek w USA są porównywane do S&P500, bo tylko promil inwestorów przebija ten wynik na przestrzeni wielu lat.
  • Odpowiedz