Wpis z mikrobloga

Mireczki mam problem z notorycznym zapominaniem zamykania drzwi wejściowych.
Nawet naklejenie kartki nie pomogło w 100% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakieś cwane smart rozwiązania które by mi ułatwiły życie i np informowały, że zamek nie został zamknięty ?
(idealnie to bez wymieniania całej wkładki)
#elektronika #smarthome #dom #mieszkanie
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dktr: Można by prosić o zdjęcie, jak to wygląda w futrynie i po stronie zamka?

PS. Widzę, że klawiatura też przerobiona. Sam wyświetlacz wykorzystany i podpięty pod ESP, czy coś więcej? Jakby można to też bym poprosił o szczegóły, skąd biblioteki itp.
Pozdrawiam
  • Odpowiedz
@efyr: @ChlopakNaMedal: W futrynie siedzi sobie zwykła krańcówka usztywniona gąbką potem leci sobie kabelek do sterownika który polutowałem na płytce uniwersalnej, sterownik ten zajmuje się odczytywaniem stanów bezprzewodowych czujek ruchu i pilota, port rs485 to komunikacji z licznikiem energii, dwa przekaźniki do sterowania zaworami wody magistrale 1wire i i2c dla czujników, wszystkie dane pobiera i wysyła do bazy pomiarów W manipulatorze satela wywaliłem STM'a i wstawiłem esp i
  • Odpowiedz
@dktr: Bardzo ciekawie zrobione Ja u siebie mam metalową framugę i te rozwiązanie z magnesem podanym powyżej raczej by u mnie przeszło.

Niestety z linków zadziałał mi tylko do zdjęcia z zaworem. A chętnie bym zobaczył te rzeczy, które opisałeś
  • Odpowiedz
@efyr: Tak, tylko część radiową, przekaźniki wylutowane. Na telefonie na jednym z pulpitów mam prosty httpwidget którym sobie wyświetlam odpowiednie dane. Aktualnie nie jestem w stanie podać ile działa tu ESP bo mam już kilka bateryjnych które większość czasu śpią, a tak połączonych cały czas do sieci jest z 15 sztuk, w każdym pokoju mam takie ledy sterowane też z esp, i np otwarcie zamka spowoduje że będą świeciły na
  • Odpowiedz
@dktr: No to nieźle przemyślany cały system. Ja lecę na bardziej gotowych rozwiązaniach - domoticz i esp easy, który ostatnio wymieniam na tasmotę. Ale na razie mam tylko czujniki temp + wilgoci, światło i ogrzewanie. Na razie bez większej automatyki poza czasową. U Ciebie widzę już konkretnie opracowaną i przydatną automatykę.

Mocno zainteresował mnie fragment "powoli rozjaśnia ledy w sypialni". Rozumiem, że to esp + mosfet?
Sam się właśnie do
  • Odpowiedz
@efyr: Używam taśm led z diodami "adresowalnymi" gdzie każdej z osobna mogę ustawić osobną jasność i kolor. Przy każdej takiej taśmie wisi sobie sterownik na ESP i odbiera dane z bazy, jeśli przyjdzie rozkaz rozjaśnij od 0 do x-x-x koloru w czasie xx to to zrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przy okazji każdy taki sterownik ma odbiornik podczerwieni i mogę sterować w każdym pomieszczeniu nieużywanymi przyciskami
dktr - @efyr: Używam taśm led z diodami "adresowalnymi" gdzie każdej z osobna mogę us...

źródło: comment_1615319096IuRuh3lYcWkwoGIVANjCNY.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dktr: Sprytne. Ja już niestety mam położone zwykłe paski ledowe. Co do sterowania IR to jest moduł IR + Wifi - firmy broadlink, może Ci się do czegoś przyda. Mała wersja za grosze do wyrwania na Ali, większa ma dodatkowo obsługę RF
  • Odpowiedz
@dktr: Mam jeszcze pytanie do tego fragmentu: "Wystarczy że wyjdę z mieszkania, czyli załapie PIR w korytarzu, potem zamek, potem wypada telefon z wifi oznacza to że wyszedłem z mieszkania"

Bo z tego co kojarzę to chyba wszystkie bezprzewodowe czujniki Pir mają tryb usypiania, tzn po wykryciu ruchu wysyłają sygnał i usypiają się na zazwyczaj 5min. Czyli czujnik w tym wypadku nie będzie wiedział, że po zamknięciu drzwi nadal był
  • Odpowiedz
@efyr: Wyciągam z openwrt listę aktywnych klientów to przeważnie wystarcza, nawet uśpiony telefon wisi na tej liście czyli połączenie radiowe nadal utrzymuje. Czujki których używam potrafią wysyłać ponowne info o pobudzeniu co około 10sek i tak to robią jak kręcę się w pomieszczeniu, widać nawet na wykresach.
dktr - @efyr: Wyciągam z openwrt listę aktywnych klientów to przeważnie wystarcza, na...

źródło: comment_1615323904efQqGktSYACBzbn9ooj6po.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dktr: Czujniki są na zasilaniu bateryjnym? Jeżeli tak to niezła ciekawostka. Wszystkie bezprzewodowe jakie sprawdzałem mają tą funkcję usypiania, bo do alarmu to wystarcza. Wyśle sygnał do centrali alarmowej ta powyje, jeżeli zazbrojona, a czujka oszczędza baterię.

Jakim poleceniem wyciągasz listę z openwrt? Ja u siebie mam wgrane w miarę bliskie oprogramowanie Padavan, może też zadziała. (openwrt miał problemy z transferem po wifi na moim radiu - brak "wolnych" sterowników).
  • Odpowiedz
@efyr: Tak i to paskudnymi 9V bateriami, według producenta ma starczyć na 3 lata, rok minął i jeszcze działa. U mnie dobrze działa iw dev wlan0 station dump
  • Odpowiedz
@dktr: Hmm, to z czujnikami ciekawostka, nawet baterie dziwne. Zazwyczaj w czujnikach są dosyć nietypowe baterie, jak np CR17450 czy CR123. Elmesa to tylko moduł GSM znałem.

Za polecenie do listy dziękuję, przetestuję.
  • Odpowiedz
@efyr: Bo to tylko głupie czujki, słabą baterię sygnalizują miganiem diody w odbiorniku, liczba mignięć to numer kanału z czujką ze słabą baterią. Odbiornik to tylko odbiornik nie ma nadajnika, nie ma łączności dwukierunkowej, pewnie dlatego tak długo działa na baterii.
  • Odpowiedz