Wpis z mikrobloga

Witam, co jakiś czas pojawiają się tu pytania jak zacząć pracę w księgowości, ja chciałbym zapytać- jak zacząć pracę w księgowości w Polsce, z wykształceniem i doświadczeniem zdobytym w UK?
Krótko o mnie -mieszkam w UK, dosyć późno (w wieku 35 lat) zacząłem kształcić się w kierunku #ksiegowosc , zrobiłem kurs księgowości (AAT, chyba odpowiednik technikum księgowości), obecnie robię #acca (mam zdane 9 egzaminów, średnia z egzaminów 69%) oraz licencjat z rachunkowości na Oxford Brookes University. Od 4 lat pracuję w biurze rachunkowym, jako Semi-senior Accountant wdrażam i szkolę osoby które wprowadzają faktury/płatności, a moje główne zajęcia to księgowania w GL (rozliczenia międzyokresowe, środki trwałe, zamknięcie roku...), zamknięcia roku i przygotowanie sprawozdań finansowych dla małych spółek Ltd (<=50 pracowników, roczny obrót do £5-6M) wg UK GAAP. Od czasu do czasu udział w audycie finansowym małych spółek.
Angielski C1/C2 potwierdzone certyfikatami (C1-CAE zdane na "A", C2-CPE zdane na "C").

Chciałbym za 2-3 lata wrócić do Polski. Nie chciałbym pracować w podatkach, audyt mnie nudzi, chciałbym iść w kierunku księgowań w GL (środki trwałe, rozliczenia międzyokresowe, zamknięcie roku...), potem sprawozdań finansowych i konsolidacji sprawozdań. I w związku z powrotem - masa pytań:

1: Czego, poza ACCA, się uczyć? Rozumiem, że należy znać UoR i Krajowe Standardy Rachunkowości; obecnie przerabiam 3 tomy rachunkowości finansowej pod red. Piotra Szczypa, w kolejce "Plan Kont" p. Gierusz, co warto jeszcze przerobić?
Czy warto robić kursy SKwP?

1a: Mając zdane wszystkie egzaminy ACCA, i po przerobieniu tego co polecicie do nauki (patrz: pytanie 1), to - zakładając że pandemia się skończy za 2-3 lata, na jakie wynagrodzenie mógłbym liczyć?
Czy przechodząc z typowego "biura rachunkowego" do dużego korpo, zaczynałbym od juniora, i od "juniorskich" stawek?

2: Czy wiek (obecnie 40 lat) i "zaledwie" 5 lat doświadczenia w księgowości to jakiś problem w szukaniu pracy w Polsce?

3: Czy księgowość, SSC/BPO to tylko Warszawa i Kraków? Jakie są szanse na pracę we Wrocławiu? Pytam, bo szczerze nie chciałbym mieszkać w Krakowie, wolałbym Wroclaw.

4: Czy warto wykupic dostęp do SAP IDES i uczyć się SAP FICO? Nie pytam o koszty, bo to tylko £50/rok, ale czy warto na to poświęcać czas?

5. wszelkie inne uwagi mile widziane :)
za odpowiedzi i wszelkie inne sugestie z góry podziękował :)
#korpo #korposwiat #ksiegowosc #rachunkowosc
  • 4
1: Czego, poza ACCA, się uczyć? Rozumiem, że należy znać UoR i Krajowe Standardy Rachunkowości; obecnie przerabiam 3 tomy rachunkowości finansowej pod red. Piotra Szczypa, w kolejce "Plan Kont" p. Gierusz, co warto jeszcze przerobić?

Czy warto robić kursy SKwP?


@Marcin-kski: Jeśli celujesz w korpo to te Krajowe Standardy i inne pierdoły to strata czasu. Znajdź robotę w korpo i zobacz jakich rzeczy tam oczekują, może nawet dofinansowują.

Czy przechodząc z
@Marcin-kski: 1. Tylko ACCA, reszta będzie stratą czasu na korpo
1a. W sumie to przeróżnie, zależy od korpo i szczęścia, a i często samego działu. Myślę, że z 5 letnim doświadczeniem i pełnym ACCA 12-15k brutto niżej bym nie schodził. A sufit to już kwestia wiedzy i szczęścia :)
2. Żaden problem, tu liderami ludzie potrafią być po chwili, 5 lat to dobry specjalista (senior). Nie zaczynasz od juniora.
3. Głównie