Wpis z mikrobloga

Czołem,
mam do położenia około 30m2 tarasu w miejscu raczej średnio zacienionym. Mam już osadzone bloczki betonowe w odstępach około 30-40cm i teraz pytanie co na to położyć? Z położeniem dam radę, daję sobie radę z takimi pracami, czasem coś postrugam w drewnie. Pierwotny plan był, żeby na profilach aluminiowych położyć deskę kompozytową (ponieważ nie chciało mi się bawić w olejowanie, zabezpieczanie itp), ale po wstępnym rekonesansie u sprzedawców widzę, że przy deskach za 200zł za 1m2 twierdzą, że to taka sobie jakość i polecają deski w kwotach 300/400/500zł za 1m2 (). Nie mam ochoty wywalać na sam materiał 10k w górę, dlatego zacząłem szukać i zwróciły moją uwagę deski z sosny/świerka/modrzewia "thermo" lub impregnowane ciśnieniowo. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że sporo poniżej 200zł/1m2 można przebierać ( ͜͡ʖ ͡€). I teraz moje pytanie: macie doświadczenie jak to się sprawdza w praktyce? Czy rzeczywiście jest takie trwałe? Co wybrać? W sumie mógłbym 1x w roku zaolejować gdybym wiedział, że to rzeczywiście wystarczy. Obawiam się, że będę musiał olejować np. na dwie warstwy po 2 razy na sezon i jeszcze by mi żywica wychodziła - tego wolałbym uniknąć. W domu mam deski pokryte olejowoskiem i chodzenie boso po takim drewnie rzeczywiście jest przyjemne.

#taras #budowadomu #wykonczenia #ogrod
  • 7
@otoTO: Ojciec ma modrzew na tarasie jakieś 7 lat - sprawdza się dobrze. Tylko trzeba przyciemnić bejcą na początek bo będą się pojawiały ciemniejsze placki. Co do olejowania to w pierwszym roku wypadałoby przelecieć 2 razy, potem raz do roku, po 5 latach można raz na 2 lata (zależy od sezonu). Tylko najważniejsze - nie kupuj, żadnych specjalnych olejów z utwardzaczami itp; kup olej lniany 100%, zapłacisz jakieś 80zł/5l i będziesz
@dzazzio: Nie przepadam za olejami utwardzanymi z kilku powodów
- Jak da się za dużą warstwę to potrafi się kleić po wyschnięciu
- Tylko pierwsze krycie jest przyjemne, bo przy poprawce za kilka lat warstwa utwardzona będzie różnej grubości przez co impregnacja będzie utrudniona (będzie też większe prawdopodobieństwo lepkich plam)
- Niektóre oleje potrafią się łuszczyć
- Żeby dobrze położyć ponownie praktycznie musisz zerwać pierwszą warstwę

Ja tam wolę zwykły lniany...
@otoTO: Nie, nie miałem do czynienia. Zależy jaka cena - ale jak piszesz, że około 200zł/m to moim zadaniem nie opłaca się. Suchą deskę walniesz bejcą raz, potem olejem, na koniec sezonu jeszcze raz olejem i w sumie wyjdzie ci ponad 2 razy taniej