Wpis z mikrobloga

#modelarstwo #2wojnaswiatowa
Dzień dobry wszystkim na tagu modelarskim :D Jestem nubem, stąd zaczynam od pytania - czy ktoś miał w praktyce do czynienia z tą farbą - https://www.migjimenez.com/en/acrylic-colors/126-washable-white-camo-8432074000242.html
Zgodnie z tutorialami po pokryciu modelu tą farbą i wyschnięciu powinna się dawać zmywać wodą, zostawiając naturalny efekt. A u mnie nic, w ogóle nie schodzi, model w zasadzie do wyrzucenia. Ktoś może domyśla się co źle zrobiłem? Za długo pozostawiłem do wyschnięcia może (wg opakowania schnie jeden dzień, ja po 1 dniu + kilka godzin chciałem zmywać i już nie zeszła)?
  • 10
@Polanin: dzięki. Jaką metodę polecasz? Swoją drogą, czy przyczyną może być to, że farba jest stara? Mam takie wrażenie, bo etykieta farby jest ewidentnie starego typu, której już nie ma w sklepie miga:-\
@matiau: chętnie bym coś podpowiedział, ale się nie znam. Wiem, że sposoby są różne i zrobisz to nie niszcząc plastików, ale nic nie próbowałem, więc lepiej spytaj się większych znawców, albo po prostu obejrzyj 2-3 filmiki na youtubie od uznanych modelarzy.
Czy da się tak zmyć, żeby bazowy kolor przetrwał?


@matiau: Jeśli bazowy to też akryl to się nie da. Jeśli olejna to być może, ale raczej bym się liczył z tym, że trzeba będzie malować od nowa.
@matiau: Miesiące, nie jest to wielka różnica. Cały myk z tymi farbami polega na tym, żeby zmywać je dosyć szybko, po 1 dniu może to już być ciężkie. Malujesz bazowym, na to kładziesz washable white i po godzinie, lub paru max zmywasz wilgotnym pędzlem z twardym włosiem.
Nie malowałem tym migiem, ale malowałem chipping effectem + białą farbą, a ta farba ma takie samo zadanie. Wodą zmywałem kilkanaście minut po położeniu białej farby. Moim zdaniem czekałeś za długo, po 1 dniu to farba już zupełnie wyschła i się utwardziła. Druga sprawa, że położyłeś na niej bezbarwny. Takie rzeczy najlepiej przetestować na boku na jakimś starym modelu.