Wpis z mikrobloga

Jestem programistą bardziej mobilnym/stacjonarnym, web poza podstawami jest mi obcy. Mam sobie napisany prosty "biedablog" w Ruscie z użyciem Actixa który po wybudowaniu projektu wypluł mi plik wykonywalny. Mam też wykupiony serwer na cyberfolks. Dwa pytania:
- jak powinienem bindować serwer- lokalnie testując robiłem .bind("127.0.0.1:8088") i banglało, tutaj jak to powinno wyglądać?
- jak zgodnie z "sztuką" taki serwer powinien być zainstalowany i startowany?

#rustlang #webdev
  • 11
@Leinnan: binduj po prostu na ip adres twojego serwera, to powinno wystarczyć. A binarke odpalasz za pomocą screen by aplikacja działała w tle i żeby się nie wyłączała jak rozłączasz się z ssh.
@budyn: przecież OP pyta o klasyczną wiedzę admina, który ogarnia serwery.

Twoja appka ogarniająca zapytania HTTP ma słuchać na "0.0.0.0:", co spowoduje, że będzie przyjmować pakiety z każdego dostępnego interfejsu sieciowego na :.
@Leinnan: ./aplikacja &
w cronie masz zbiór instrukcji do odpalenia przy starcie maszyny (żeby samo się odpaliło po przymusowym restarcie); ale lepszym pomysłem będzie napisanie skryptu dla init.d (lub tego co siedzi na serwerze) i aktywowanie go tak, żeby sam startował razem z maszyną
bindujesz na port 80, chyba, że będziesz mieć normalny serwer www obok?
Jakbyś nie dostał odpowiedzi to bardzo możliwe, że nikt jeszcze przed tobą tego nie robił tutaj.


@budyn: Nie no, cuda to żadne nie są. Nawet jak ktoś nie robił w Cepie/Ruście to mnóstwo osób pewnie odpalało swoje apki w Go które też przecież wypluwa binarkę.

@H4RRY: @patrolez: @januzi: Dzięki za podpowiedzi.
Co do portu 80 to właśnie sam nie wiem- skoro mam tam wrzucone na public_html rzeczy które
@Leinnan: jeżeli masz indywidualne publiczne IP na swoim hostingu (najczęściej w VPS), to może być i port 80.

Jeżeli nie masz (hosting jest za NAT), to musisz poczytać/zagadać dostawcy, jak uzyskać swój "port" od dostawcy.

Jeżeli jest to typowy hosting PHP ORAZ NodeJS, Python, Ruby, .NET, Java, do wyboru, to na bank istnieje też droga, to odpalenia własnego procesu, który odgrywałby rolę serwera HTTP.

Jeżeli to jest jakiś hosting typowy dla
@Leinnan: Wszyscy co #!$%@?ą, że masz odpalić w screenie lub poprzez & powinni mieć zakaz zbliżania się do systemów produkcyjnych. Jeśli chcesz to ogarnąć "zgodnie ze sztuką" to po prostu napisz konfigurację dla swojego init (jeśli masz tam Linuksa to najpewniej będzie to systemd). Jak dobrze to ogarniesz to możesz nawet słuchać na 80/443 bez odpalania aplikacji z uprawnieniami roota.