Wpis z mikrobloga

Tak w ramach ciekawostki, bo dawno, a może nigdy tak ciekawie nie było..
Pracuje w handlu mat budowalnymi 21 lat. Widziałem #!$%@? przy zmianie vat z 8 na 22 w 2004, szybkie i brutalne podwyżki 2007 i połowy 2008, potem najszybsze na świecie obniżki w połowie 2008 i stagnację dwóch następnych lat. Szaleństwo lat 2011-2015 itp.
Ale to co się odbierala obecnie nie ma precedensu. Stal od początku roku podwyżka około 40%, za nią wszystkie blachy, profile i każde metalizowane gówno. Niektóre dachówki 12-15%. NIGDY nie był to taki poziom.

Ale to i tak nic, bo na podium wchodzi KRÓL, Imperator, gwałciciel deflacji, banita stagnacji, surowiec, któremu Bitcoin nie jest godzien gładzić kulek (tych styropianowych) cały na biało, czasem na szaro - jego eminencja Styropian. Ten szlachetny Pan zmiażdżył wszystko. Informacja o podwyżce rzędu 10% dotarła w zeszłym tygodniu, wczoraj kolejne podwyżka dziś tak, tak - kolejna. W sumie w przeciągu tygodnia zwyżka ok 50%.
I tak dziś największe ścierwo z nazwą EKO to zakup ok 160 zł/m3; czyli coś co jeszcze w połowie lutego kosztowało ok 95 zł/m3.
Trrr, tss, bam!!

#budownictwo #gospodarka
  • 205
  • Odpowiedz
  • 0
@inszynier teraz nawet rynny plastikowe poszły o 10-15% w górę a to dopiero początek bo z tego co słyszałem surowiec jest ciężko dostępny więc stawiam że za niedługo do każdej obecnej ceny trzeba będzie doliczyć te 15 % podwyżek
  • Odpowiedz
To ja dorzucę jeszcze 10-15% w skali pół roku w branży tekstylnej - home&decor. Brak wystarczających dostaw surowców z Chin i Indii, część fabryk w Turcji mocno ogranicza albo nawet wstrzymuje produkcje w najbliższych tygodniach co wywołuje panikę u dystrybutorów - może zabraknąć towaru i Ci którzy nie zgromadzili odpowiednich zapasów to mają już cieplutko w zbroji...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@uhauha:

Na śląsku wiodąca marka. Całą produkcję przekształcają na jakąś wełnę dachową bo w europie zachodniej łapneli temat na wiele milionów euro.
  • Odpowiedz
@g0dl1ke: patusy są wszędzie, ale nikt ci nie każe się obracać wśród nich. U mnie w dziale jest dziewczyna ze wschodu i nikt nawet przez chwilę nie pomyślał, że jest gorsza. Razem pracujemy, razem pijemy po pracy. Może to dlatego, że nie ma u nas ludzi bez wykształcenia ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
xD na faktycznie trudno #!$%@? z polski w trybie natychmiastowym:D


@ButelkaBezKaucji: Z góry przepraszam za język, ale jak w Polsce "w dupie byłeś i gówno widziałeś", czyli np. pracowałeś w jakimś Januszexie za minimalną, niczego się nie dorobiłeś, to pewnie faktycznie łatwo jest wyjechać...

Jeśli jednak masz tu karierę, rodzinę, jakieś inwestycje - wcale nie jest łatwo
  • Odpowiedz
@KrolWlosowzNosa powiedz mi ziomeczku jak to wygląda/będzie wyglądać z takimi materiałami jak: szpachle, kleje cementowe (do płytek) same płytki, farby? Masz może informacje czy opłacałoby się ciągnąć materiały bud. z Ukrainy jakimś busikiem?
  • Odpowiedz