Wpis z mikrobloga

Dziwi mnie nowy sondaż IBSP. Mianowicie chodzi o ruch #polska2050. Ciężko mi zrozumieć, dlaczego inicjatywa mająca ledwo kilku przejętych posłów i praktycznie żadnych poważniejszych działaczy ma te 30% w sondażu. Sam #holownia to według mnie przemądrzały buc, który po dobrym wyniku w wyborach prezydenckich pozjadał wszystkie rozumy i uważa się za politycznego guru, a tak naprawdę ma nikłe doświadczenie w prawdziwej polityce i nie potrafi wyrazić jednoznacznego stanowiska w wielu poważnych kwestiach. Ot, taki centrysta z chrześcijańską podszewką.
Ile już było takich partii, które narobiły szału i nadziei a potem skończyły w niebycie? Ruch Palikota, PJN, Nowoczesna (niestety), Kukiz... Nie będę wcale zdziwiony, jeśli za 3 lata i o Polsce 2050 nikt nie będzie pamiętał.
#polityka #niepopularnaopinia ?
  • 11
@Ruzgjaasz

Ile już było takich partii, które narobiły szału i nadziei a potem skończyły w niebycie? Ruch Palikota, PJN, Nowoczesna (niestety), Kukiz... Nie będę wcale zdziwiony, jeśli za 3 lata i o Polsce 2050 nikt nie będzie pamiętał.


Okej, nie wyszło im.
Czy to determinuje fakt że kolejnemu też się nie uda? Nie sądzę.
Czy warto przestać próbować ? Absolutnie nie.
Czy jest jakąkolwiek inna szansa na horyzoncie na jakąkolwiek świeżość i
@Ruzgjaasz: jest podstawowa różnica między Polska2050, a partiami które wymieniłeś. Holownia postawił na budowanie struktur i walkę w regionach oraz mniejszych miastach. Zobacz ile tysięcy wolontariuszy i członków udało się w pół roku zgromadzić, zobacz ile inicjatyw oddolnych jest realizowanych każdego dnia.
Tamte partie postawiły na liderów, znane twarze i wizyty w studiu telewizyjnym, jak to się skończyło każdy wie.
@mrKuaku Nie determinuje, ale wskazuje pewną prawidłowość. Mam wrażenie, że w dłuższej perspektywie scena polityczna w Polsce zawsze normuje się jako duopol PiS i PO + 2 mniejsze Lewica i PSL. Wszystko inne z czasem przepada albo jest zjadane przez powyższe. Nie widzę w ruchu Hołowni żadnych przełomowych idei czy wielkiego potencjału. Według mnie działa tylko efekt świeżości (to w kontrze do KO) i zmęczenia PiSem.
Ale jeśli się uda, to świetnie,
Nie widzę w ruchu Hołowni żadnych przełomowych idei czy wielkiego potencjału.


@Ruzgjaasz: A kojarzysz jakakolwiek inna partie, ktora zebralaby w tak krotkim czasie tak ogromna ilosc osob pracujacych w regionie?

Wlasnie to jest ten potencjal i idea, to sa tysiace ludzi, ktorzy wczesniej nie byli zaangazowani w polityke. Udalo sie przekonac tych, ktorzy albo tradycyjnie nie glosowali, albo byli tak rozczarowani, ze nie mieli juz na kogo. Udalo sie ich zmotywowac
@miki4ever Ok, niech działają lokalnie, chwała im za to.
Ja nie dałem się kupić. Pewnie tu wychodzi mój zbytni pesymizm, ale nie sądzę, żeby to ugrupowanie zadomowiło się w polskiej polityce na dłużej. Zobaczymy.
@mrKuaku Wielu już było takich, którzy to głosili. Niestety potem przychodzi zderzenie z polską rzeczywistością, w której ciągle jednak Kościół i katolicki elektorat mają ogromne wpływy. Wówczas zaczyna się analizowanie, kluczenie, układy. Tusk miał "nie klękać przed księdzem", a skończyło się jak zawsze. Inne mniejsze partie zawsze były za mało znaczące, by to przeforsować. A taki rozdział Kościoła od państwa to w praktyce byłaby ogromna, długotrwała bitwa na wielu frontach życia społeczno-politycznego.
@Ruzgjaasz a poza tym, kandencje po PiSie to trzeba przeznaczyć na uprzątnięcie syfu który zrobił PiS, oczyścić tvpis, prokuraturę, sądy itp a do tego nowa centrowa partia nie obciążona polityczna przeszłością wydaje się odpowiednia.

Potem będziemy się martwić co dalej