Wpis z mikrobloga

Korzysta ktoś z Was z klimatyzatorów przenośnych? Spełniają chociaż trochę swoje zadanie i dają jako tako radę w największe upały? Jak to wygląda kosztowo jeśli chodzi o zużycie prądu?

Chciałem założyć split, ale żadna firma z którą się kontaktowałem nie chciała się podjąć montażu (brak balkonu + ciężke dojście żeby jednostkę zamontować od zewnątrz), więc jako zamiennik skłaniam się ku klimatyzatorowi przenośnemu. Ale zastanawiam się czy jest w to w ogóle sens iść i czy zalet jest więcej niż wad.
#klimatyzacja #klimatyzator #mieszkanie #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 12
@CytrynowySorbet: ja bym się jednak szukał sposobu na zamontowanie stałej klimatyzacji.

Przenośna musi mieć dobrze odprowadzone ciepło, rura w oknie to raczej półśrodek, do tego kilka urządzeń to dużo większe zużycie energii, a wydajność słabsza.

ja bym w to nie szedł
@CytrynowySorbet: ja mam

Zalety: działa, cena, samodzielny montaż
Wady: hałas, problem ze trzeba zbiornik wody opróżniać, chyba że sprytnie wyprowadzisz gdzieś rurkę na skropliny, trzeba też kombinować z rurą gorącego powietrza, efektywność mniejsza niż splita bo rura z gorącym powietrzem też trochę grzeje, konieczność np uchylonego okna więc też wpada powietrze ciepłe
ja bym się jednak szukał sposobu na zamontowanie stałej klimatyzacji.


@hpiotrekh: chciałem, ale jak piszę, co się kontaktowałem z kimś kto klimę montuje, to słyszałem tylko "nie da się", "nie podejmiemy się", "to nie z nami", jeden gość był niechętny ale stwierdził że przyjdzie i zobaczy co i jak. I po 4 przypomnieniu się z mojej strony i jego "przyjdę jutro" dałem spokój.

Przenośna musi mieć dobrze odprowadzone ciepło, rura w
@CytrynowySorbet: ja kiedyś miałem, generalnie działał poprawnie, ale wyglądał koszmarnie :P Trzeba odprowadzać ciepło rurą, jeśli nie masz nigdzie wyjścia porządnego to będziesz mieć straty. Na plus jest jego mobilność. Możliwe, że teraz klimatyzatory przenośne są mniejsze (ja posiadałem model z ~2010).
Jeśli chodzi o koszta to musisz to przekalkulować, są podane zużycia energii i efektowności cieplne. Jeśli masz bardzo gorąco w mieszkaniu w lecie to jednostka mobilna będzie mieć problem.
@Mantou: trafiłeś. 3 piętro (a w zasadzie 4, przez wysoko położone pierwsze piętro), do tego od strony od której musiałaby być na ścianie jednostka jest tylko wąski chodnik i sporo drzew, przez co podnośnik tutaj nie podjedzie.
@CytrynowySorbet Brak balkonu to nie problem, tylko czy wspólnota/spółdzielnia pozwoli Ci zamontować jednostkę na dachu/elewacji. Są firmy, które mają swoje rusztowania, więc mogą montować gdziekolwiek.
@Catttana: spółdzielnia nie ma z tym problemu, bo z nimi rozmwiałem przed szukaniem firm to montujących i na elewacji mógłym montować. Ale tak jak piszę, żadna z okolicznych firm z którymi rozmawiałem nie chce się tego podjąć, więc mogę stawać w tym temacie na głowie, ale nic to nie zmieni.
@CytrynowySorbet Bardziej mi chodziło o to, że lenistwo nie weźmie góry nad klientem. Bo prawda jest taka, że to nie jest trudniejsza robota, tylko bardziej pracochłonna. Ale niestety dzisiaj fachowcy dobierają sobie klientów - niedługo to klient będzie musiał sam wszystko zrobić i jeszcze zapłacić. Ja też to przechodziłam przy remoncie, gdzie kilka ekip robiło łaskę - na szczęście w tym całym bagnie zawsze znajduje się firma, której bardziej zależy na kliencie
@CytrynowySorbet: zawsze można wystąpić o zajęcie chodnika, ustawić rusztowanie i zrobić :D
jeśli jest to ostatnie piętro to istnieje możliwość wypuszczenia jej na dachu i instalacji z pompką odprowadzającą skropliny w górę