Wpis z mikrobloga

  • 14
427 + 1 = 428

Tytuł: Cyrk polski
Autor: Dawid Krawczyk
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★

Prawie dwa lata - tyle czasu autor "Cyrku polskiego" spędził w kampanijnych autokarach, przemierzających Polskę w celu znalezienia dodatkowych kilku punktów procentowych do wyborczego słupka. Dawid Krawczyk w swojej książce opisuje swoje doświadczenia z przedwyborczych podróży - w ich trakcie towarzyszył wszystkim liczącym się kandydatom oraz ugrupowaniom w wyborach, od europarlamentarnych z 2019 roku zaczynając, na prezydenckich kończąc. Na ponad 250 stronach reportażu nie znajdziemy jednak sylwetek i opisów kandydatów rodem z Wikipedii - autor większość swojej uwagi skupia na wyborcach oraz emocjach, które towarzyszyły sztabom przez cały ten gorączkowy okres.

Dawid Krawczyk, jako przedstawiciel mediów miał okazję uczestniczyć m.in. w kampaniach PiS-u i prezydenckiej kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, fragmentarycznie nakreśla także sytuacje z eventów organizowanych przez sztaby Władysława Kosiniaka-Kamysza, Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołowni. Czytelnik może więc poczuć atmosferę rodzinnych festynów, masowych wieców wyborczych oraz zapach wcale niemetaforycznej kiełbasy wyborczej. Nie brakuje także historii związanych chociażby z mediami i ich rolą w kampanii lub tym, jaki wpływ na jej przebieg miała pandemia koronawirusa. Opisane wydarzenia momentami potrafią zaszokować, choć reportaż zdaje się nieco tracić, jeżeli śledziło się wydarzenia okołowyborcze raczej na bieżąco.

Należy jednak zauważyć, że Krawczyk absolutnie nie ukrywa swoich przekonań - duża część książki, jak autor sam we wstępie zaznacza, poświęcona jest kampaniom Prawa i Sprawiedliwości. Z opisów łatwo można odczytać krytykę, aczkolwiek nie jest też tak, że reportaż opiera się na łajaniu konkretnych ugrupowań czy postaci - nie można mu odmówić rzetelności oraz autentyczności, ale momentami nie sposób nie zauważyć nieco stronniczego podejścia. Stąd książka, z samej swojej natury, będzie budziła różne emocje, w zależności od tego, z którą opcją polityczną czytelnik utożsamia się bardziej. Zdarzają się też fragmenty, które wydają się być oparte na stereotypach, ale to wynika już raczej ze specyfiki wydarzeń, w których autor brał udział - absolutnie nie jestem więc zwolennikiem uznania tej książki za próbę politycznej agitacji.

Z reporterską serią wydawnictwa Czarne mam z reguły pewien problem - zdaję sobie sprawę i czuję, że są to reportaże dobre, godne uwagi i bardzo wnikliwe, ale z drugiej strony ich forma bywa dla mnie toporna w odbiorze. "Cyrk polski" Dawida Krawczyka w moim przypadku odwrócił proporcje prostą formą, ale jednocześnie nie udało mi się odczuć tej zwyczajowej dla serii powagi i szczegółowości. Autor postawił na jak największe skrócenie dystansu z czytelnikiem - posługuje się potocznym językiem, nie unika przekleństw i nie przedłuża opowieści w nieskończoność, dzieląc ją raczej na krótkie, choć mocno treściwe rozdziały. Brakowało mi w nich jednak pewnego rodzaju głębi - tytaniczna, dziennikarska praca (około 20-30 tys. kilometrów trasy) nie pozwoliła mi jednak na nic więcej niż delikatne zasmakowanie kampanijnego klimatu oraz krótkie chwile oburzenia lub kompletnego zażenowania opisanymi wydarzeniami.

W mojej opinii "Cyrk polski" jest książką, po którą jak najbardziej warto sięgnąć, aczkolwiek jej treść to raczej ciekawostka, aniżeli polityczny must-read. Bardzo możliwe, że od opisanych w niej wydarzeń minęło jeszcze zbyt mało czasu i żeby wydobyć z niej więcej, będę musiał na arenę cyrku polskiej polityki wrócić za jakiś czas, już po ostatecznym opadnięciu całego postkampanijnego kurzu.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #polityka
awfie - 427 + 1 = 428

Tytuł: Cyrk polski
Autor: Dawid Krawczyk
Gatunek: reportaż...

źródło: comment_1614460881zYtcEsC5TKjCJKIDnsoyHy.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@awfie: Że tak zapytam, jaki jest polityczny must-have traktujący o polskiej polityce ostatniego 30-lecia? Mam już „Turbopatriotyzm”, na radarze mam książki Krasowskiego i Dudka, jest jeszcze coś wartego uwagi?
  • Odpowiedz
@user48736353001: Zależy czego szukasz - jeżeli chodzi o politykę światową to polecam "Drogę do niewolności" Timothy'ego Snydera. Bardzo dużo ciekawych, na swój sposób nawet przełomowych informacji można wyciągnąć, znajduje się w niej też trochę odniesień do Polski.

Mi bardzo spodobały się także "Obywatel PL", czyli wywiad rzeka z Adamem Bodnarem oraz "Polska może być lepsza" Radosława Sikorskiego - naturalnie trudno mówić tu o obiektywizmie, ale dosyć ciekawie opisane są rzeczy,
  • Odpowiedz
@user48736353001: "Gniew" jest spoko, bo napisany jest bardzo lekko i poiebieżnie nakreśla historie IIIrp. Niemniej jeśli chodzi o taki niestronniczy skrót tego co się u nas przez ostatnie 30 lat w polskiej polityce wydarzyło, to obawiam się ze taka ksiazka nie istnieje (sam szukam).
  • Odpowiedz
Że tak zapytam, jaki jest polityczny must-have traktujący o polskiej polityce ostatniego 30-lecia?


@user48736353001: Niewątpliwie Dudek. Albo "Po południu" Krasowskiego (dalszych książek tegoż nie polecam). Warto też sięgnąć po "Państwo teoretyczne" Sienkiewicza i "W pogoni za straconym czasem" Orłowskiego (choć akurat ta to bardziej gospodarczy punkt widzenia).
  • Odpowiedz