Wpis z mikrobloga

Jay Park - FSU ft. GASHI, Rich The Kid

Znajoma z peja Squo opisała paru raperów z koreańskiej sceny, moze ktos sobie przeczyta
Spotify - playlista

JAY PARK
Najprawdopodobniej jedyny z całego zestawienia, o którym w ogóle mogliście mieć szansę usłyszeć nie interesując się azjatycką sceną, bo Jay jest między innymi pod Roc Nation, a na swoim koncie ma numery z np. 2 Chainz, Rich The Kid, czy już trochę mniej rapowo, z Charli XCX.
Swoją karierę zaczął jako kpopowy idol w 2008 roku, jednak zaledwie rok po debiucie odszedł z zespołu przez kontrowersje związane z jego osobą. Czy wyszło mu to na dobre? Jak najbardziej, aktualnie jest założycielem i właścicielem dwóch największych koreańskich hiphopowych wytwórni, AOMG i H1GHR MUSIC. Przechodząc już do muzyki, Jay pochodzi ze Stanów, więc czasami się zdarza, że jego piosenki mają po dwie wersje; koreańską i angielską. Jest świetny zarówno w rapie, jak i w śpiewie, czego nie boi się pokazywać w swoich piosenkach, np. Me Like Yuh, Joah czy All I wanna do. W jego dyskografii minimalnie przeważają typowo rapowe kawałki, najnowszą epkę - Everybody Sucks - wypuścił we współpracy z Wegunem, djem spod jednej z jego wytwórni. Moje ulubione kawałki od Jaya to Deep Sea DRIP, All The Way Up i Worldwide.

CHANGMO
Zdecydowanie aktualnie jeden z topowych koreańskich raperów. W 2019 roku wypuścił swój pierwszy full album, który dosłownie pochłonął koreańskie rankingi i stał się jednym z najpopularniekszych koreańskich albumów tamtego okresu, a tytułowy track, Meteor, zajmował #1 na wszystkich chartach. Nagrał piosenkę we współpracy z T1 (możecie go kojarzyć z tej dramy z pucharem, o której też się tutaj przewinął post XD), ale na swoim koncie ma nawet współpracę ze Stormzy, gdzie pojawił się gościnnie w remixie Own It, poza tym ma kilka współprac z popularnymi koreańskimi kpopowymi solistami, jak Chungha, Chanyeol, czy właśnie Baekhyun. Moje ulubione kawałki od niego to Maestro, Selfmade Orange, Swoosh Flow Remix i Everything.

YANGHONGWON
Wcześniej znany jako Young B, aktualnie używa swojego prawdziwego imienia. Zwycięzca pierwszego sezonu High School Rapper, czyli koreańskiego programu dla nastoletnich raperów, zajął też 2 miejsce w Show Me The Money 8, czyli również rapowym programie, ale bez ograniczeń wiekowych dla uczestników.
Ostatnio niestety nie jest zbyt aktywny muzycznie, w 2020 pojawił się gościnnie na czterech piosenkach, w tym roku jak na razie też nic nie zapowiadał. Moje ulubione kawałki od niego to Business Class, Gin Tonic i Next?

PUNCHNELLO
Zwycięzca Show Me The Money 8, aktualnie znajduje się pod AOMG. W ostatnim czasie jego kawałki były bardzo spokojne, ale w jednym z wywiadów powiedział, że to nie jest do końca jego styl, więc możemy spodziewać się więcej kawałków w stylu Absinthe, które zresztą jest moją ulubioną piosenką od niego. Na live zaspoilerował jedną z piosenek z nadchodzącego albumu, więc fanom mocniejszego rapu zdecydowanie polecam czekać. SMTM8 wygrał z piosenką Jungle, którą także bardzo lubię, no i pojawił się też w wyżej wymienionym Deep Sea DRIP, które zamyka moje top3.

AGUST D
Ciężko o nim nie wspomnieć, bo bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych koreańskich raperów, a to czy fani khh wliczają go w to środowisko to już trochę inna sprawa, bo Agust D znany jest też jako Suga z BTS, tak, z tego kpopowego zespołu. Zanim Agust D został kpopowym idolem to działał jako raper, jednak dopiero BTS przyniosło mu ogromną sławę. Podczas bycia w zespole zdążył dwa razy widać mixtape, na albumach BTS ma kilka solowych numerów jako Suga.
Jego pierwszy mixtape promowała piosenka Agust D, której nie znajdziecie na platformach streamingowych, z tego co kojarzę jest to kwesta użytego sampla. Drugi mixtape odbił się dużo większym echem, na tę chwilę teledysk do Daechwita ma niecałe 200 milionów wyświetleń (a nawet nie minął rok od wydania), gdzie Agust D dopiero po 4 latach przekroczyło 100 milionów. Yoongi jako Agust D miał okazję współpracować z Maxem, a jako Suga z takim artystami jak Halsey, czy Juice WRLD. Moje ulubione piosenki od niego to Seesaw i Interlude: Shadow jako Suga, do tego What do you think? i Give it to me jako Agust D.

#rap #muzyka #farezowskierapy #khiphopiary #kpop
Farezowsky - Jay Park - FSU ft. GASHI, Rich The Kid

Znajoma z peja Squo opisała pa...