Wpis z mikrobloga

Zastanawiamy się nad budową domu na działce, na której obecnie stoi stary murowany dom (2 pietra i strych) i stodoła. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dom w fatalnym stanie, tzn da się do niego wejść, pietro się nie zapada, ale parter już tak. Stodoła w sumie nie grozi zawaleniem ale dach do wymiany etc, też do likwidacji. Na razie nie pytam o aspekty prawne (tutaj coś słyszałem, że im taki budynek w gorszym stanie tym lepiej pod kątem formalności), ale po prostu o kwestie techniczne.

Tzn jak do tego podejść - czy brać do tego firmę która się w tym specjalizuje - kluczowe pytanie ile orientacyjnie kosztuje ogarnięcie tego, czy rozbierać samemu (w sensie samemu wziąć do pracy kilka osob, w okolicy tacy się znajdą) i wykorzystywać jakieś elementy tych budynków? Nie wiem na ile np jakiś gruz się przyda. Potem teren trzeba wyrównać itp.

Działka darowizna więc jeśli zdecydujemy się na budowę domu to tam, ale z 2 strony jeśli się okaże że doprowadzenie tej działki do stanu gotowego na budowę to będzie jakiś ogromny koszt, to będziemy się zastanawiać bo działka ma swoje minusy. Nowy dom raczej chcielibyśmy budować kilkanaście metrów od starego, bardziej w głębi działki. O samej budowie domu planuję spędzić kilka dni na tagu #budujzwykopem + książka @chafer #budujzchaferem i jakoś pewnie ogarnę podstawową wiedzę (wiem tyle, że rekuperacja, pompa ciepła, panele , około 130 m2 , garaż) ale może ktoś tu ma mniej więcej pojęcie jak wygląda kwestia likwidacji starych budynków, to będę wdzięczny za info i jakieś bardzo ogólne kwoty. :) Bo na pewno są rzeczy o których nie pomyślę, a które mogą wywindować koszty. No i nie mam w ogóle pojęcia ile przygotowanie takiej działki może potrwać w opcji pewnie najdroższej ze specjalistyczną firmą i w opcji z kombinowaniem żeby było tanio.

Zdjęcie budynków w załączniku.

#budownictwo #budowadomu #dom #budowa #pytaniedoeksperta
dkornas - Zastanawiamy się nad budową domu na działce, na której obecnie stoi stary m...

źródło: comment_1614279919gEUHcgUH9UUPOGpPOXwcxR.jpg

Pobierz
  • 9
@dkornas: Ogólnie ceny rozbiórek są absurdalne a jeszcze z zabraniem gruzu to już w ogóle masakra.
Zdemontuj dachówki i zeskładuj sobie bo przyda się np żeby sobie wiatę czy altanę zrobić. Zawsze możesz też sprzedać. Jeżeli krokwie i łaty zdrowe to tym bardziej fajnie to sobie zostawić bo to zawsze się przyda.
Jeżeli masz dużo wolnego czasu to rozbieraj to od góry, cegły składuj i daj ogłoszenie że to oddasz za
@01101010_01100001: Czasu brak, działka 2h od miejsca, w którym mieszkam, więc to muszę komuś zlecić. Nie jest to też pilna sprawa, tzn nie pali nam się do tej budowy. Wstępnie robiłem rozeznanie w firmach, które się w tym specjalizują i to były bardzo duże koszty, a raczej dużo ogólników i bardzo duże przedziały kwot, nic z tego nie wywnioskowałem tak na prawdę. Te budynki będą przeszkadzały w budowie, tzn część tej
jeśli zdecydujemy się na budowę domu to tam, ale z 2 strony jeśli się okaże że doprowadzenie tej działki do stanu gotowego na budowę


@dkornas: A ja bym zaczął od końca. Jaki dom chcesz wybudować? Czy na tej działce jest możliwe wybudowanie domu o wymarzonych parametrach? Lepiej się upewnij, zanim cokolwiek zaczniesz działać. Działka jest poza planem miejscowym? Czy na działkach sąsiednich są blisko drewniane domy? Wykonałbym też dla pewności badania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dkornas: patrząc na to zdjęcie to myślę że nic ci się nie przyda. Dachówka cementowa rozpadnie się w rękach przy ściąganiu. O ile czerwona warto zostawić to z tej nic nie będzie. Stara cegła tak samo chyba że chcesz stawiać jakiś chlewik, przy budowaniu nowego domu chcesz robić dziadowskie oszczędności na cegle? Ewentualnie można ciąć na płytki bo czasem se ściany tym wykłada, o ile moda na to nie mi je
@chafer: Dzięki za info, muszę to sprawdzić w 1 kolejności faktycznie, zwłaszcza, że zakładałem budowę kilkanaście metrów dalej (od drogi). Jeśli zabudowa tam jest niemożliwa to budowa domu w miejscu w którym on jest teraz to średnie rozwiązanie. Co do badania gruntu jak tutaj to jakie to są koszta? 500/1000/2000 pln? Między domem i stodołą jest studnia.
@pigoku: OK, dzięki za info. Najchętniej to bym wziął firmę, która to zaora, wywiezie i da mi teren na gotowe pod budowę, ale te specjalistyczne firmy cenią się bardzo więc będę chyba musiał bardziej pokombinować, zwłaszcza, że mi się nie spieszy.