Wpis z mikrobloga

To jest dopiero historia!

Radość tuż po wylądowaniu oraz zachwyt nad pierwszą nadesłaną przez łazik Perseverance fotografią z Marsa, zrobioną przez kamerę Hazcam jeszcze zza osłony przeciwpyłowej był tak ogromny, że wszystkim umknął jeden bardzo ciekawy szczegół. Perseverance wykonał to zdjęcie chwilkę po dotknięciu kołami powierzchni, a kamera zupełnie przypadkowo ustawiona była w kierunku, w którym odleciał i rozbił się moduł lądowania - Descent Stage. Jeśli dobrze się przyjrzycie to na oryginalnej fotografii, na horyzoncie wyraźnie zobaczycie tumany wzbitego kurzu i wybuch modułu, do którego doszło około 700 metrów od łazika.

#mars #perseverance #ciekawostki #astrolife #swiatnauki

__________________________________________________________________________

Nie chcesz przegapić następnych znalezisk? Zapisz się TUTAJ.
Zerknij również na pozostały content: klik.
Zapraszam Cię pod kosmiczny tag #ntdc - o astronomii, astrofizyce, eksploracji kosmosu.
__________________________________________________________________________
ntdc - To jest dopiero historia!

Radość tuż po wylądowaniu oraz zachwyt nad pierws...

źródło: comment_1614248688nBzOoLZ2JZEse15xgagxWN.jpg

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
@PIAN--A_A--KTYWNA: Jak zawsze narzekanie że procesory, aparaty i kamery są słabe. Sprzęt jest zoptymalizowany dla celów misji. Ile razy trzeba tłumaczyć że problem z promieniowaniem kosmicznym wymusza stosowanie elektroniki odpornej na tego typu zagrożenia. Poza tym każda sonda czy łazik ma bardzo ograniczoną ilość energii. Zdjęcia muszą być na tyle dokładne aby algorytmy SI i kontrola lotu były w stanie planować bezpieczną trasę, rozwiązywać problemy i wykonywać założone cele misji.
  • Odpowiedz
@PIAN--A_A--KTYWNA: Kamery są nowoczesne, nawet bardziej niż myślisz. Problemem nie jest zrobienie super dokładnego zdjęcia w najwyższej możliwej rozdzielczości tylko problemem jest przesłanie takiego zdjęcia na ziemię. Łazik Curiosity z wcześniejszej misji potrafił wysyłać pliki na ziemię z prędkością... 32 kilobitów na sekundę.

A kiedy już fotki zostaną przesłane to wyglądają one tak:
Forest1989 - @PIAN--A_A--KTYWNA: Kamery są nowoczesne, nawet bardziej niż myślisz. Pr...
  • Odpowiedz
@ntdc: Ja spodziewałem się, że moduł lądowania rozbije się z 7 albo nawet 70 kilometrów od łazika. Mówiono wszak, że ma się rozbić daleko od niego aby nie przeszkadzał, nie zaburzał pracy i nie zanieczyścił swoimi szczątkami pola badań łazika.
  • Odpowiedz
@ntdc: ok, to ja też od razu przepraszam za zwrócenie uwagi, mój błąd - nie popatrzyłam na tagi
postujesz dobry kontent! pozdrawiam cieplutko i wołaj jak Fobos przypierniczy w Marsa xD
  • Odpowiedz
@ntdc: Jak długo ten sprzęt leciał na Marsa? Nie zagłębiłem się mocno w szczegóły misji, a ciekaw jestem ile zajęła podróż od startu na ziemi do lądowania na Marsie (?) wiesz może?
  • Odpowiedz