Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (176)

Komentarz własny
Ostatnie kilka dni to klasyczny przykład działania współczesnej drabiny eskalacyjnej konfliktu w wydaniu rosyjskiej doktryny działań połączonych: dyplomacji, dezinformacji oraz działań kinetycznych. W przypadku polskiego odbiorcy, temat jest o tyle ważny, gdyż właśnie byliśmy i jesteśmy świadkami działającego schematu składającego się z sekwencji wydarzeń, w którym poszczególne sceny dzieją się w ciągu godzin, a nie tylko dni. Z praktycznego punktu widzenia: od słów do czynów przechodzi się z piątku wieczór na sobotę rano. Warto teraz sobie wyobrazić, jak wygląda dokładnie ten czas na przypadku zachodnioeuropejskiego obywatela, urzędnika, polityka, choćby jaka jest ich sprawczość oraz wola działania w okresie weekendu. Co ma praktyczne przełożenie na dynamikę zdarzeń, a jak wiemy z ostatnich konfliktów, opóźnienie jednej doby może już diametralnie zmienić sytuację w rozpoczętych zmaganiach.
Jest to także przykład jak Rosja potrafi grać, w tym przypadku, jedną kartą: ukraińską.
A teraz jaka była kolejność zdarzeń, w tle tego obrazu mając kolejno: integrację i wydarzenia na Białorusi, historię Nawalnego (powrót i aresztowanie 18 stycznia), wystąpienie Margarity Simonian w Donbasie (28 stycznia) oraz nieszczęsną wizytę Borella w Moskwie.
- 3 lutego - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski wydał dekret, na mocy którego na Ukrainie zakazano działalności prowadzących prorosyjską propagandę stacji telewizyjnych 112, NewsOne i ZIK. CzW 163
- 8 i 10 lutego - łotewski organ regulacyjny (NEPLP) ogłasza zawieszenie na rok kanału telewizyjnego Rossija RTR na terytorium Łotwy, potwierdzono także zakazy emisji przeciwko 16 innym rosyjskojęzycznym kanałom telewizyjnym. CzW 166 i CzW 168
- 10 lutego: Putin zapewnia, że Rosja „nie opuści Donbasu, bez względu na wszystko". Później Pieskow stwierdził, że Putin miał na myśli "kwestie społeczne".CzW 171
- 12 lutego: Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak nazwał eskalację na froncie i nasilenie ostrzału przez rosyjskie wojska w Donbasie „bardzo dobrze zorganizowaną prowokacją” i stwierdził, że „dalsze rozmowy są niemożliwe”.CzW 170
- 15 lutego: Federacja Rosyjska nie była i nie może być mediatorem w konflikcie, który wywołała i nadal podsyca. Wszystkie uporczywe zapewnienia rosyjskich urzędników o rzekomej „pośredniczącej” roli Federacji Rosyjskiej w procesie pokojowym w Donbasie budzą oburzenie - poinformowało w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Z punktu widzenia rosyjskiej dyplomacji jest to wygodne oświadczenie.
CzW 171
- 17 lutego - wystąpienie Putina: "Spójrzcie, co zrobiono na Ukrainie, trzy wiodące kanały telewizyjne zostały zablokowane. Jedno pociągnięcie pióra! I wszyscy milczą! A niektórzy nawet z aprobatą poklepują ich po ramieniu. Jak to skomentować? Nie ma lepszego sposobu niż używanie tych narzędzi do osiągania własnych celów geopolitycznych.". Putin dodał również, że na Łotwie „za jednym zamachem 16 naszych kanałów (rosyjskich - red.) zamknięto - i cisza”.CzW 173
- 18 lutego - „Ukraina to suwerenne państwo, które nie jest dla nas państwem przyjaznym” - powiedział dziennikarzom sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.CzW 174
I teraz nadchodzą wydarzenia z 19 i 20 lutego (notabene data wybrana nieprzypadkowo: 7 rocznica agresji rosyjskiej na Ukrainę) opisane w sobotnim wpisie
Wnioski z tego czego jesteśmy świadkami warto wyciągnąć we własnym zakresie. Jednak między innymi, tak ważna - właśnie w tym niepewnym czasie - jest częsta obserwacja tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Ukraina
Prezydent Zełenski zapowiedział, że Ukraina planuje do końca 2021 r. naprawić 4,5 tys. km dróg krajowych i 2 tys. km dróg lokalnych, a także kontynuować konserwację zabytków. Według niego w 2020 roku naprawiono również na Ukrainie 6,5 tys. km dróg. Powinna rozpocząć się także budowa autostrady M-30, która według Zełenskiego będzie najdłuższą drogą na Ukrainie. Jej długość wyniesie 1400 km, trasa powinna łączyć wschodnią i zachodnią część kraju. W ramach „poważnej renowacji” na Ukrainie w ciągu trzech lat przywróci się również ponad 150 miejsc dziedzictwa historycznego i kulturowego. Spodziewana jest renowacja teatrów, zamków, muzeów. Kolejnym ambitnym kierunkiem rozwoju są podróże lotnicze. Zełenski chce zbudować lotniska regionalne w 16 miastach, m.in. w Użhorodzie, Połtawie i Czerniowcach.
Źródło

Ukraińscy agenci kontrwywiadu w agencji bezpieczeństwa SBU zatrzymali w Charkowie obywatela Ukrainy podczas przejmowania kompletnej dokumentacji technicznej opancerzenia czołgu nowego typu. Planował przekazać poufne dokumenty swoim rosyjskim mocodawcom z GRU. Mężczyzna został zwerbowany podczas jednej z jego regularnych podróży do Rosji. W 2020 roku ukraiński kontrwywiad zlikwidował cztery rosyjskie siatki szpiegowskie i zatrzymał 11 rosyjskich agentów. Trzech z nich zostało zatrzymanych, zanim zdołali przeprowadzić ataki terrorystyczne na infrastrukturę krytyczną.
Źródło

Białoruś
Szef Departamentu Międzynarodowej Współpracy Wojskowej Ministerstwa Obrony Oleg Wojnow przeprowadził odprawę dla attaché wojskowych akredytowanych na Białorusi. „Reakcja na wybory prezydenckie w Republice Białorusi była upolityczniona i nie miała na celu rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków ” - powiedział. Obecna sytuacja (połączenie zagrożeń bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego) wymaga ponownej oceny sytuacji wojskowo-politycznej - zaznaczyło MON. Wojnow przytoczył fakty rozmieszczenia obrony przeciwrakietowej w Europie, stworzenia w Polsce infrastruktury dla rozmieszczenia wojsk amerykańskich, oraz ćwiczenia Defender Europe 2020, które zostały opisane jako czynnik destabilizujący. Wojnow poinformował attaché, że w przypadku dalszej eskalacji napięć powodowanych przez państwa zachodnie Białoruś zastrzega sobie prawo do podjęcia szeregu dodatkowych kroków w zakresie bezpieczeństwa narodowego w 2021 roku.
Źródło

W kwietniu-maju planowane jest uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Poinformował o tym wiceszef Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych (Gosatomnadzor) Leonid Dedul. Rząd Białorusi zatwierdził procedurę uruchamiania kompleksów rozruchowych bloków białoruskiej elektrowni jądrowej. Komisja Odbiorcza sprawdzi gotowość kompleksu rozruchowego bloku EJ do bezpiecznej eksploatacji, datą przyjęcia do eksploatacji kompleksu rozruchowego bloku EJ będzie data podpisania aktu odbiorczego przez członków komisji.
Źródło

Litwa
Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda uczestniczył zdalnie w 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ. W swoim przemówieniu do światowych przywódców Prezydent przedstawił priorytety Litwy w staraniach o członkostwo w Radzie Praw Człowieka w latach 2022–2024. Litwa zdecydowała się kandydować do Rady Praw Człowieka w 2015 r.. Litwa jest kandydatem na jedno z dwóch miejsc w UNHRC dla Grupy Europy Wschodniej. Wybory odbędą się w październiku 2021 roku w tajnym głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
Źródło

Łotwa
Władze łotewskie uważają, że bojkot państw bałtyckich przeciwko elektrowni atomowej w Ostrowcu działa. Chociaż fizycznie energia elektryczna płynie z niedawno wybudowanej białoruskiej elektrowni do krajów bałtyckich, komercyjne przepływy są obecnie możliwe tylko z Rosji - podkreśla Ministerstwo Gospodarki. Problem w tym, że systemy elektroenergetyczne Łotwy, Litwy i Estonii są połączone z Białorusią i Rosją. Synchronizacja z Europą jest zaplanowana dopiero na 2025 r. I wiele pozostaje do zrobienia.
Źródło

Estonia
Przy sprzyjającej pogodzie samoloty estońskich sił powietrznych i sojuszników będą latać nad miastami Kardla, Kuressaare, Parnu, Viljandi, Tartu, Rakvere i Tallinn w dniu 24 lutego, w Dzień Niepodległości Estonii. Pokaz ostanie wykonany przez samoloty szkoleniowe L-39 i samolot transportowy M-28 Estońskich Sił Powietrznych, myśliwce Eurofighter Typhoon Sił Powietrznych Niemiec rozmieszczone w bazie lotniczej Amari, odrzutowce Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych rozmieszczonych w bazie lotniczej Siauliai na Litwie oraz myśliwców F-15 Sił Powietrznych USA w towarzystwie samolotów KC-135 z bazy lotniczej Lakenheath w Wielkiej Brytanii.
Źródło

Polecam:

Materiał youtube: ważna rozmowa - Jacek Bartosiak i Konrad Muzyka rozmawiają o wojsku rosyjskim i o tym, jak wyglądałaby przyszła wojna Rosji z Polską. Jacek Bartosiak i Konrad Muzyka rozmawiają o wojsku rosyjskim
Link do omawianego raportu (wersja angielska) pióra Konrada Muzyki: Siły rosyjskie w Zachodnim Okręgu wojskowym

Temat bardzo ważny dla naszej części Europy. Na ubiegłotygodniowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium dokonał się faktyczny rozłam między UE a USA, z możliwością powstania strefy próżni bezpieczeństwa w Europie Środkowej. O czym pisze Marek Budzisz.
Po Monachium. Pozorna zgoda, faktyczny rozłam. "Stara Europa nie ma ochoty budować aliansu zwróconego przeciw Chinom"

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach