Wpis z mikrobloga

Generalnie mamy dość śmieszną sytuację na rynku konsol. Pod koniec ostatniej generacji wiele eksów z ps4 pojawiło się na PC, a wszystkie exy xboxa są na PC.

Pamiętam czasy gdy mówiło się o śmierci PC jako platformy do grania i wszyscy gadali, że konsole to przyszłość. Nic dziwnego masa exsów pojawiała się tylko na konsoli a na PC były #!$%@? porty o naprawdę kiepskiej jakości...

Później sony wtopiło na PS3 i architekturze Cell. Ps4 i xbox one to były defacto pecety a raczej biedopecety z procesorem mobilnym który byłby za wolny nawet do ówczesnych laptopów.

PS5 i xboxseriesx to też pecety tylko, że tym razem dość szybkie. Portowanie gier na pc stało się mega proste i szczerze gdyby nie ceny komputerów to pc byłoby najlepszą platformą do grania.

Wszystko się zmieniło. Kiedyś PC było tańszą formą grania, a teraz konsole są bardziej opłacalne bo grę można na konsoli odsprzedać na pc nie. A karta graficzna do grania w 4k kosztuje tyle co sama konsola.

Odpaliłem kodi na xboxie i kodi wykrywa konsole jako win10. W sumie to się zastanawiałem dlaczego nie ma na xboxie trybu pecetowego, to jest techniczne bardzo łatwe do zrobienia.

#xboxseriesx #ps5 #xboxone #ps4 #pcmasterrace
  • 25
Kiedyś PC było tańszą formą grania, a teraz konsole są bardziej opłacalne bo grę można na konsoli odsprzedać na pc nie


@x134xvb: ciekawe kiedy złamią konsole tak żeby na nich kopać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@x134xvb: Efekt skali. Microsoft i Sony zamawiają miliony czipów od AMD, korzystają z własnej płyty głównej zamawianej na równie wielką skalę, więc mogą sobie zbić cenę samego urządzenia do poziomu nieosiągalnego dla żadnego składaka.
Ps4 i xbox one to były defacto pecety a raczej biedopecety z procesorem mobilnym który byłby za wolny nawet do ówczesnych laptopów.


@x134xvb: ale gry są optymalizowane pod te konsole. Nawet jak to jest mega słaby na dzisiejsze czasy to takie gry GOW, HZD, GOT czy TLOU2 na tych starych i słabych konsolach wyglądają naprawdę świetnie
@Iskaryota: No niby tak, ale ja kiedyś kupowałem pc za 2-3k do grania i spokojnie na 3-4 lata starczył. Teraz patrzę na cenę kart graficznych i procesorów i jeśli chciałbym grać w 4k to koszt pc oscyluje na oko w okolicach 4-5k zł i to jest szok.
@x134xvb: Niestety, doszliśmy do takiego poziomu jeżeli chodzi o rozwój komputerów, że dalsze przyrosty wydajności przychodzą z dużym nakładem technologicznym, a co za tym idzie dużym kosztem wytworzenia takiego high-techowego cudeńka.

Zresztą 4-5k zł to jak 3k jeszcze te 5-6 lat temu.
@Dave987654321: Zgadzam się z tobą. A te wszystkie ładnie wyglądające exy na ps4 to efekt wielu sztuczek jak na przykład mała ilość przeciwników, małe przestrzenie i tak dalej.

Konsole stały się PC to już nie są te czasy jakiś mega customowych architektur które potrafiły zdziałać cuda.
@Dave987654321: A teraz m$ pracuje nad tym nowym directemx 12 ultimate i portowanie gier na xbox->pc i pc->xbox będzie absurdalnie łatwe to spowoduje zalew gier na xboxa, ale nie wiem czy to dobrze patrząc na takiego steama który jest smietnikiem
@nocny-mirek: Te czasy to prehistoria. Ale microsoft i sony w poprzedniej generacji też chcieli przypisywać gry do kont i zabić rynek wtórny jak na PC, pierwszy to ogłosił m$ i poszła taka fala hejtu, że się wycofali ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W sumie z perspektywy czasu to Steam był szkodnikiem dla PC bo dał graczom wygodę, ale zabił rynek wtórny, a reszta poszła jego śladem.
@x134xvb: W obecnej sytuacji swojego 3 letniego kompa mogę sprzedać z mała stratą co do ceny jaką za niego dałem :D To chyba mówi za siebie, dodaj do tego że progronzy są takie że ta sytuacja z słabą dostępnością karty i procków amd ma się utrzymać do końca roku, to konsola wtedy staje się mega opłacalna patrząc że z taką mocą kompa jak series x musiał bym teraz dać z 6