Wpis z mikrobloga

TO NIE JEST SOONIC BOOM!

Witam. Wielokrotnie było na wykopie wrzucane to nagranie lądowania dwóch boosterów falcona heav. Zawsze jest pod nim podobna dyskusja. Pytanie czym są te dwa huki, oraz odpowiedzi że to sonic boom. Np. tutaj.. W tytule samego filmu z YT jest "double sonic boom" oraz w komentarzu słychać jak to mówią. Nigdy nikt nie wyprowadza ludzi z błędu, lecz na dodatek w nim utwierdza resztę. To szkodliwe propagowanie błędnych informacji.

Czym jest soonic boom? Jest to huk wywołany rozpędzaniem jakiegoś obiektu do prędkości ponaddźwiękowej. Zazwyczaj możemy go zauważyć kiedy myśliwce odrzutowe przekraczają prędkość dźwięku (widocznie dlatego się to kojarzy ludziom z rakietami, odrzutowcami). Oczywiście startujące rakiety także przekraczają prędkość dźwięku, lecz są zbyt daleko aby było słychać sonic boom dla oglądających start.

Na jakiej zasadzie powstaje sonic boom? To efekt dopplera. W momencie kiedy rozpędzamy jakiś obiekt, on emituje zawsze jakiś dźwięk, choćby z silników, oraz przedzierania się przez atmosferę. W momencie kiedy leci on przez chwilę z prędkością dźwięku, odgłosy które emituje rozchodzą się z taką samą prędkością w stronę w którą leci obiekt z jaką porusza się ten obiekt. Wtedy fale dźwiękowe nakładają się na siebie i kumulują. Dlatego powstaje taki głośny odgłos. Jest to skumulowany dźwięk.

Kiedy boostery falcona zostają odseparowane i przestają przyspieszać, zaczynają spadać. Oczywiście nikt ich nie rozpędza dodatkowo w kierunku ziemi. Jest to swobodny spadek spowodowany grawitacją. Oczywiście grawitacja ziemska cały czas przyspiesza obiekt bezwładnie spadającego, jednak istnieje coś takiego jak prędkość graniczna. Atmosfera ziemska wyhamowuje spadający obiekt mocniej wraz ze wzrostem jej gęstości. Jeżeli zrzucimy jakiś obiekt do swobodnego spadku z dużej wysokości, to najpierw będzie się rozpędzał coraz szybciej. Wraz ze zbliżaniem się do ziemi atmosfera będzie gęstniała. W pewnym momencie obiekt osiągnie prędkość graniczną, kiedy opór powietrza będzie większy niż siła grawitacji. Obiekt osiągnie maksymalną prędkość a dalej nawet zacznie spowalniać, ponieważ atmosfera wciąż będzie gęstniała i coraz mocniej go wyhamowywała.

Dla przykładu przeciętna prędkość graniczna dla spadającego spadochroniarza prostopadle do ziemi, to ok 200km/h. Spadochroniarze extremalni często przybierają pozycję pionową, spadając głową w dół. Wtedy zmniejszają opór powietrza na nich działający i potrafią zwiększyć prędkość graniczną nawet do blisko 300km/h. Jak wiemy dzięki teorii Einstaina test pióra i młotka na księżycu obiekty o różnych masach spadną z tą samą prędkością w próżni. Różnice w prędkości spadku w atmosferze spowodowane są jedynie oporem powietrza jakie stawiają. Testy wielokrotnie były wykonywane, nawet nasz SciFun to robił niedawn.

Booster Falcona9 nie rozpędzał się w kierunku ziemi. Z pewnością też nie przekraczał prędkości dźwięku, ponieważ spadał swobodnie. Leciał pionowo, więc miał prędkość może trochę powyżej 250km/s a z pewnością daleko mu do prędkości dźwięku (ok 1225km/h). Dodatkowo przecież to się odbywa blisko ziemi kiedy zaczyna lądować :D

Czym więc są te dwa głośne dźwięki? Odpowiedź jest prosta - to huki odpalenia silników Merlin... ¯\(ツ)/¯

Przykro mi, wiem że nie jest to taka "cool" odpowiedź jak super, hiper kosmiczne technologie, sc-fi "SONIC BOOM", no ale prawda. Są one odpalane nad powierzchnią Ziemi, więc fala uderzeniowa ładnie się rozchodzi w kierunku ziemi, oraz na boki w stronę obserwatorów. Proszę następnym razem promować naukę i wyprowadzać innych z błędu, tym bardziej że ten film z lądowania falcon heavy jest bardzo popularny a nie dość że w tytule i komentarzu ma "double sonic boom", to jeszcze inni sugerują się tym i utwierdzają innych dalej.

Proszę nie traktować tego jako jakiś atak na kogoś. Po prostu chciałem opisać dokładne wyjaśnienie, bo ten film jak i podobna dyskusja były tu wielokrotnie i zapewne będą jeszcze nieraz...

#bitcoin #spacex #nauka #kosmos #technologia #fizyka #gruparatowaniapoziomu
cyberpunkbtc - TO NIE JEST SOONIC BOOM!

Witam. Wielokrotnie było na wykopie wrzuca...

źródło: comment_1613751823pHTT8wnBT4jO5LlGbZBoYs.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: twój komentarz to bzdura. Tzn. nie wiem czy to sonic boom czy nie, ale pisanie o prędkości granicznej dotyczącej swobodnego spadania w przypadku boosterów falcona?
Falcony nie spadają swobodnie a wracają z ogromną prędkością przewyższającą prędkość dźwięku. Rakiety nie lecą prosto w górę a w bok za horyzont. Skoro do momentu rozłączenia się osiągają prędkość kilka tysięcy km/h to aby wrócić w to samo miejsce, muszą osiągnąć taką samą
  • Odpowiedz
twój komentarz to bzdura. Tzn. nie wiem czy to sonic boom czy nie, ale pisanie o prędkości granicznej dotyczącej swobodnego spadania w przypadku boosterów falcona?

Falcony nie spadają swobodnie a wracają z ogromną prędkością przewyższającą prędkość dźwięku. Rakiety nie lecą prosto w górę a w bok za horyzont. Skoro do momentu rozłączenia się osiągają prędkość kilka tysięcy km/h to aby wrócić w to samo miejsce, muszą osiągnąć taką samą prędkość w drugą stronę.


@GokuMK: Horyzontalnie mają prędkość ponaddźwiękową . Chyba nie chcesz powiedzieć że lecą w bok ziemi z prędkością ponaddźwiękową przed lądowaniem, ponadto rozpędzając się jeszcze?

Skoro do momentu rozłączenia się osiągają prędkość kilka tysięcy km/h to aby wrócić w to samo miejsce, muszą osiągnąć taką samą prędkość w
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: Mieszasz. Grom dźwiękowy nie powstaje w momencie gdy obiekt przekracza prędkość dźwięku tylko jest on generowany cały czas przy prędkości naddźwiękowej. Jak się przysłuchasz transmisji z lądowania boosterów to często mówią kiedy jest transonic, subsonic itp.
  • Odpowiedz
@Menorzinho: Nieprawda. Kiedy obiekt pędzi z prędkością ponaddźwiękową to dźwięk nigdy go nie wyprzedza. Fala rozchodzi się nadal ale wolniej niż on. Sonic boom powstaje JEDYNI kiedy obiekt generujący dźwięk leci z prędkością dźwięku (wtedy fale dźwięku sie nakładają na siebie). Kiedy pędzi szybciej, nie ma sonic boom.

Jak się przysłuchasz transmisji z lądowania boosterów to często mówią kiedy jest transonic, subsonic itp.

@Menorzinho: Nie z lądowania, tylko ze startu, kiedy rakieta się rozpędza. Kiedy przekracza prędkość dźwięku (zależnie od gędstości atmosfery ok 1225km/h) to jest komentarz
  • Odpowiedz
@Perkuson: No. Cały czas wyhamowuje. Tutaj widzimy lądowanie z malutką prędkością jak jest poniżej 1km nad ziemią. Poza tym chyba nie rozumiesz że rakieta jest rozpędzona poziomo a nie pionowo, ani w kierunku nieba ani ziemi...
  • Odpowiedz
@Menorzinho: To zdanie potwierdza co powiedziałem. A na filmów masz łopatologiczną wizualizację co się dzieje kiedy obiekt pędzie z większą prędkością niż dźwięk..,.

Poważnie, nie mam zamiaru dyskutować z ludźmi nie mającymi za grosz wiedzy w temacie.
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: Ok, to już ostatni mój post, 2 zadani dalej...

A sonic boom does not occur only at the moment an object crosses the speed of sound; and neither is it heard in all directions emanating from the supersonic object. Rather the boom is a continuous effect that occurs while the object is travelling at supersonic speeds. But it affects only observers that are positioned at a point that intersects
  • Odpowiedz
@Menorzinho: Istotny fragment:

But it affects only observers that are positioned at a point that intersects a region in the shape of a geometrical cone behind the object.


Tak jest on słyszalny jedynie dla kogoś kto leciałby za tym obiektem w odpowiedniej odległości z odpowiednią prędkością :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@cyberpunkbtc: niestety bzdury. Zobacz sobie telemetrię 1 stopnia po odseparowaniu do lądowania przy przedostatnim locie. Przy entry burn hamuje z ok 8k do 5k km/h. Poniżej 1000 km/h schodzi dopiero kilkadziesiąt sekund przed lądowaniem. Wtedy jest sonic boom, bo przekracza prędkość dźwięku, tylko w drugą stronę
  • Odpowiedz