Wpis z mikrobloga

@Polanin: Jeśli chcesz intuicyjnie zobaczyć, czemu pole dolnego kwadratu nie ma znaczenia, to zauważ, że jeśli przyjmiemy przekątną małego kwadratu za podstawę czerwonego trójkąta, to wysokość tego trójkąta jest prostopadła do przekątnej dolnego kwadratu. Dolny kwadrat możemy dowolnie skalować zgodnie z przekątną uczepioną do środkowego kwadratu, a wysokość (= odległość między przekątnymi) pozostanie bez zmian.
  • Odpowiedz
@deryt: A skąd wiesz, że to kwadraty, a nie romby, czy trapezy? Skąd wiesz, że na oko równe sa równe w rzeczywistości?


@pinkfloyd12:
Racja. Obliczenia przy założeniu że 8 oznacza pole, a na rysunku są kwadraty.
  • Odpowiedz
@akcer: Zakładając że to wszystko to są kwadraty to nie muszę udowadniać, że coś jest równoległe lub prostopadłe. Niech przekątna małego kwadratu ma długość a. Wiedząc, że jego pole to 8 mamy a = 2*pierwiastek(2) * pierwiastek(2) = 4.

Średni kwadrat ma bok równy dwóm długościom małego. Czyli 4 * pierwiastek(2). Przekątna średniego (H) ma więc długość 8. Dodatkowo owa przekątna równa jest wysokości naszego trójkąta.
Skoro to wszystko kwadraty to
Okcydent - @akcer: Zakładając że to wszystko to są kwadraty to nie muszę udowadniać, ...

źródło: comment_1613764210BXeZEW0LgpiWCmo0vJVytH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dizzydom: ale wiesz że kazdy trójkąt o podstawie a oraz wysokości H ma identyczne pole? Więc może być "pochylony" tak jak czerwony i ma pole takie jak narysowany przez Ciebie
@Okcydent:
  • Odpowiedz