Wpis z mikrobloga

Mirasy, mam dom, który chcę wyremontować. Tak zwany wysoki parter z nieogrzewaną piwnicą. Przekopuję strony na temat ogrzewania i zwracam się do was z pytaniami.
- Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki na ścianach? Wasze doświadczenia, opinie, opłacalność, zastosowanie.
- jeśli podłogowe, to i tak należy instalować grzejniki na ścianach?
- ogrzewanie podłogowe a dywany. Czy to się wyklucza?
#budownictwo #remont #hydraulika #ogrzewanie #pytaniedoeksperta
  • 14
Proste ze podłogowe, nie montuje się już grzejników jak masz podłogówkę, można w łazience sobie ręcznikowca powiesić ale lepiej elektrycznego. Jak masz tylko podłogówkę to piec gazowy jest tańszy niż taki który jest pod podłogówkę i kaloryfery. Jasne ze podlogowka nie wyklucza dywanów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TantnisKrzyzowiaczek: w łazienkach podłogówka plus grzejnik, w reszcie domu sama podłogówka. No chyba, że któryś z domowników to alergik-astmatyk źle reagujący na kurz, wtedy podłogówkę ogranicz do holi i pomieszczeń, w których naprawdę na grzejnik nie ma miejsca, a w reszcie (zwłaszcza w sypialniach) grzejniki.
można w łazience sobie ręcznikowca powiesić ale lepiej elektrycznego.


@RahuCiahu: we wszystkich znanych mi domach elektryczny grzejnik w łazience stoi wyłączony i nie używany, bo prądu żre w cholerę, więc "się włączy, jak będzie potrzebny", co w praktyce sprowadza się do tego, że nie jest włączany wcale. Grzejnik to grzejnik, moim zdaniem w łazience powinien być, a w grzałkę elektryczną zawsze można go doposażyć, kwestia tylko przewidzenia w porę gniazdka pod
@Jarek_P

No chyba, że któryś z domowników to alergik-astmatyk źle reagujący na kurz, wtedy podłogówkę ogranicz do holi i pomieszczeń, w których naprawdę na grzejnik nie ma miejsca, a w reszcie (zwłaszcza w sypialniach) grzejniki.


A co ma kurz do podłogówki?
W przypadku podłogówki prędkość powietrza jest znacznie mniejsza niż przy grzejnikach.
@TantnisKrzyzowiaczek: najważniejsze to sprecyzować co oznacza słowo remont. Jeżeli masz stary dom, załóżmy że z okresu PRL i izolujesz wszystkie przegrody do warunków technicznych i będą nowe okna to powinno się udać z podłogówką. Jeżeli remont polega tylko na wymianie tynków i nowych wylewkach, bez ruszania przegród zewnętrznych to prawdopodobnie podłogówką nie dogrzejesz i zostaną grzejniki.
@StrefaZimna: Dom z PRL - duże powierzchnie, duże okna, wysokie pomieszczenia i w ogóle wszystko wielkie, zatem energochłonne. Na chwilę obecną nie mam hajsu na zrobienie kompletnego remontu, tzn. wymiany źródła ciepła i instalacji CWU+CO, podłóg, elektryki, wymiany okien, drzwi oraz ocieplenia. Na początek chcę się skoncentrować na piecu i hydraulice, stąd rozkminy nt. podłogówki. Później będzie zrobiona i reszta. Dodam, że nie mam noża na gardle i konieczności szybkiego zamieszkania
@TantnisKrzyzowiaczek: jeżeli nie wiesz kiedy będziesz izolować przegrody i wymieniać okna na lepsze to idź w grzejniki. U mnie w rodzinie też mówiło się o wielkim remoncie kostki z PRL, a skończyło się tylko na tynkach, od "remontu" minęło 15 lat i nie zapowiada się na izolacje elewacji... . Są na szczęście grzejniki.

Co do podlogowki mam dużą pewność, że przy rozstawie nawet 100 mm i rurce 17x2,0 plus wentylacji grawitacyjnej,
@StrefaZimna: Dziękuję za fachowy głos ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podłogi i tak muszę zerwać - są w stanie katastrofalnym, wylać beton, odizolować od piwnic wielkich i zimnych jak loch. Ogrzewana podłoga nie jest dla mnie koniecznością. Owszem, fajnie byłoby mieć ją w łazience i kuchni (planuję płytki), ale w pozostałej części domu jest mi obojętna. Szczerze mówiąc, najchętniej położyłabym drewno, które bardzo mi się podoba (surowiec urósł