Wpis z mikrobloga

Błagam, niechże ktoś pomoże. Złożyłem blaszaka jakiś rok temu i od początku borykam się z losowymi crashami gier, czasem do pulpitu,
bez żadnych wyskakujących błędów, czasem wykazuje jakiś błąd związany z przekroczeniem limitu czasu przez sterownik, czasem w ogóle restartuje kompa, wcześniej nie ma żadnych spadków wydajności. Na chwilę pomogło włączenie trybu Hybrid (stała praca wentylatora) na zasilaczu, stąd pomysł, że może w zasilaczu leży szkopuł, ale nie wiem jak to sprawdzić, zastanawiam się nad kupnem nowego zasilacza, warto?
-occt nie wykazuje żadnych błędów
-furmark nie spalił mi GPU a temperatury były przyzwoite
-całonocne badanie memtestem nic nie wykazalo
-aktualizowalem wszystkie stery, próbowałem też instalować starsze wersje driverów GPU
-Zmniejszalem taktowanie GPU
-pomaga zmniejszenie jakości grafiki i włączenie synchronizacji pionowej, ale też nie do końca, poza tym to nie jest rozwiązanie problemu.

Sprzęt jak na screenie tylko mam dołożone jeszcze 2 kości RAM, drugi dysk 1tb i GPU to msi RX 5700 gaming x
#pcmasterrace #problem #pomocy #komputery
GreXiu666 - Błagam, niechże ktoś pomoże. Złożyłem blaszaka jakiś rok temu i od począt...

źródło: comment_1613603918zAxeDFN6XiySHtul31bvvo.jpg

Pobierz
  • 21
Złożyłem blaszaka jakiś rok temu i od początku borykam się z losowymi crashami gier, czasem do pulpitu,

bez żadnych wyskakujących błędów, czasem wykazuje jakiś błąd związany z przekroczeniem limitu czasu przez sterownik, czasem w ogóle restartuje kompa, wcześniej nie ma żadnych spadków wydajności.


@GreXiu666: Jaką masz wersję sterownika do grafy ? Od jakieś 2 aktualizacji też dostaje czasem zwisy grafiki ( RX 480 here ). BIOS na płycie aktualizowałeś ? Ja
@CuckCuckKlan:
@raszidq:
bios zaktualizowany ofc. Teraz mam najnowsze stery grafy, nie pamiętam jaka wersja. Z tych starszych instalowałem pierwsze sterowniki które nie były "optional"
Ogólnie to przez ten rok przeszedłem przez wszystkie aktualizacje sterowników GPU i na żadnym nie było stabilnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GreXiu666: próbowałeś po prostu wszystko rozłożyć i złożyć? Pewnie tak, ale nie zaszkodzi spytać. Sprawdzaj też czy po crashu nie ma w dzienniku zdarzeń jakichś krytycznych z opisem. Spróbowałbym na pewno puścić pamięci bez XMP na niższym taktowaniu, programem od Cruciala zrobić extended test dysku... Niemniej nie jest tajemnicą że te karty mają swoje problemy. Przez dragon center od MSI powinieneś móc sprawdzić czy nie wisi jakaś aktualizacja BIOSu dla karty.
? Karta powinna mieć 2x8 pin. Czy dostałem do zasilacza niekompatybilne kable z moją karta graficzna


@GreXiu666: o wurwa, co to ma być? Masz dwa puste piny w złączu 8-mio pinowym, czyli efektywnie masz 6 pin. Tak nie może być.

Co prawda to pewnie tylko masa, więc ogranicza max obciążenie, ale jednak.
Wątpliwe, że to powód tych crashy, ale to na pewno nie jest ok.
@majk3l: może producenci zasilacza nie przewidzieli podłączenia tak potężnej karty graficznej xD ogólnie wyczytałem że producent zaleca zasilacz przynajmniej 750w, może to być problem pomimo tego, że PSU calculator pokazuje ok 75% zużycia zasobów zasilacza?
W dzienniku wykazuje błędy podobne jak na screenie, ale nie jestem na tyle biegły, żeby zrozumieć o co chodzi w tych dziennikach, nawet google niewiele pomaga.


@GreXiu666: bardzo ogólny błąd, rzeczywiście niewiele powie poza tym że Radeon Software się wywala - dla pewności mógłbyś wywalić sterownik używając DDU i zainstalować go na nowo.

rozłożyłem komputer, zauważyłem, że kartę graficzną podłączyłem na dwa kabe jak na zdjęciu, pci-e 6->8 pin. Tak ma
@Odczuwam_Dysonans: odinstalowywanie sterowników też oczywiście próbowałem xd ogólnie to dzisiaj pół dnia grzebałem, sprawdzałem dyski, odlaczalem, rozłączalne, odinstalowywałem i instalowałem, aktualizowane bios karty, resetowalem bios MB, przyszedł zasilacz, 850W więc od nowa, rozłączanie i rozłączanie xD w zestawie już były normalnie dwa kable po 8 ponów z każdej strony (tylko z jednej są ułożone niesymetrycznie
@GreXiu666: możesz właśnie zjechać z rozdzielczością, żeby karta nabrała więcej FPSów. 850W to trochę overkill, a to dlatego że zasilacz będzie miał gorsze warunki pracy (nie będzie pracował w optymalnych "widełkach" poboru). A aktualizacja BIOSu karty była? Bo tak jak pisałem, zasilacz mogły rozkładać takie peaki zasilania i może to trochę złagodzili w aktualizacji. No ale jak działa to git :D jak wszystko będzie OK przez najbliższe tygodnie a masz zasilacz
@dwal: ramy mam wszystkie 4 zajęte więc na pewno jest git. Do tego próbowałem z włączonym xmp i bez.

@Odczuwam_Dysonans: gram na telewizorze 4k i mój perfekcjonizm nie pozwala mi ustawić rozdzielczosci innej niż natywna monitora, prędzej zejdę z ustawień. Choć i tak mam 50-60 fps (rozumiem, brak v-synca nie ma możliwości się wykazać).
Mogą być problemy z za mocnym zasilaczem, kupiłem taki z myślą rozbudowy kompa w przyszłości.
Bios
GreXiu666 - @dwal: ramy mam wszystkie 4 zajęte więc na pewno jest git. Do tego próbow...

źródło: comment_1613674742tmCqYjUPoTIwhl3f2KiyV7.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@GreXiu666: nie no, problemów z za mocnym zasilaczem nie będzie, po prostu może nie pracować w optymalnym zakresie jeśli chodzi o zużycie prądu (te wszystkie indeksy sprawności, Brown, Gold itp masz podane dla danego obciążenia), ale nie żeby to szkodziło sprzętowi czy coś. Jakby problem powrócił to wołaj, ale może już będzie git :)