Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, jak zapatrujecie się na zakończenie przez Red hata CentOS? Jaki pomysły? Przechodzicie na subskrypcje? Czekacie na rozwój wypadków? Liczycie na jakieś nowe projekty? CentOS 7 się starzeje, 8 traci wsparcie w tym roku i zostaje strim który boję się że będzie trochę niestabilny. Narazie mam na celowniku erolinux i niby coś dzieje się w kwestii Rocky Linux ale na razie to nic pewnego.

#linux #centos #redhat #informatyka #serwery #it
  • 22
@kill-9: po świętach miałem do instalacji kilka serwerów jako dodatkowe zajęcie, zdecydowałem na centosa 8 stream (zobaczymy co z tym będzie), było za późno żeby zmieniać, ale od tego czasu testuję/uczę się ubuntu server
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mr-nobody: a czy mogę skorzystać z tych 16 darmowych licencji rhel na produkcji jeśli opłacą choć jedną licencję rhel? Na ten moment po krótkim szukaniu nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
@kill-9: EuroLinux is an enterprise-class Linux operating system based on Red Hat® Enterprise Linux® source code. It is therefore functionally compatible with RHEL®, Oracle® Linux, CentOS Linux, and Scientific Linux.
Jest koleś na wykopie co tam pracuję i pokreślał że biorą z scientifica
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@open-alpha: tak wiem, już doczytałem. Ten projekt miał zostać zakończony. Taka decyzja została podjęta przed info bo CentOS. Pytanie czy się z niej wycofają. Jakkolwiek chyba nie chcę dystrybucji która bazuje na dystrybucji pośredniej bo to troszkę kanapka się robi. Wydaję mi się że Oracle będzie wstępnie rozsądniejszym wyborem.
@kill-9: RockyLinux baaardzo prężnie się rozwija, rzekłbym że już nawet "działa" ale wszystko musi być stabilne i gotowe, no i są też prace nad skryptem żeby można było łatwo przejść z CentOS na Rocky Linux :)
@open-alpha @kill-9 EuroLinux 8 jest w całości tworzony z źródeł RH. Na dodatek oferujemy lokalne budowanie systemu u klienta z źródeł, czyli de facto możliwość tworzenia własnego forka (przyznaję, że taki pakiet nie jest jednak tanią opcją). Jak wyjdzie 8.4 (wiem, jesteśmy do tyłu, ale założenia projektu są bardzo inne - np. musimy wiedzieć, że system da się powtarzalnie zbudowanać poza naszą infrastrukturą), to pozwolę sobie tutaj zlinkować informację gdzie będzie można
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@make_void: z tego co wiem euro Linux nie jest waszymi głównym produktem a utrzymanie jego jest spowodowane w dużej mierze rozwojem innych narzędzi na jego bazie. Z tego co pamiętam to nie byliśmy nim do końca zachwyceni i wynikało że nie jesteście do końca wstanie zapewnić długofalowego jego rozwoju.
@kill-9 Dzięki za szczerość! Nie będę ukrywał, że EuroLinux nie jest głównym źródłem utrzymania firmy, choć w ostatnim czasie zainteresowanie nam wystrzeliło poza skalę, co już przełozyło się na dodatkowe finansowanie z sprzedaży. Z drugiej strony względem systemów, które wymieniłeś posiadamy kilka zalet, jak choćby jako jedyni zapewniamy pakiety modułowe 1:1 zgodne z wydaniami RH (nie robi tego nawet czerwona firma na O), mamy też dość dużo otwartych procesów, a feedback i