Wpis z mikrobloga

Umiejętność programowania w C na coś się przydaje. Widział ktoś takie bajery w starym aparacie kompaktowym? Nawet nie wiem czy te nowsze mają więcej poza histogramem na żywo albo zebrą. To jest chyba dostępne tylko w bardzo drogich i profesjonalnych kamerach filmowych albo niektórych aparatach. Używam tego zamiennie w zależności od upodobania tuż przed zrobieniem zdjęcia. Po kolei patrząc od lewej do prawej, następnie w dół i tak samo:

1) waveform RGB (wszystkie kanały razem na jednym wykresie)
2) waveform Y oraz wektoroskop UV
3) parada RGB
4) parada YUV
5) histogramYUV
6) fałszywe kolory z systemem strefowym Adamsa (każdy kolor to 1EV różnicy, kolory umowne, od zimnych po ciepłe)

To nie są znane i udokumentowane funkcjonalności CHDK, sam to zaprogramowałem. Swoją drogą jestem ciekaw które profesjonalne kamery filmowe albo lustrzanki to wszystko (no może nie wszystko) ale mają?

PS. Odradzam takie zabawy i własnoręczną rozbudowę CHDK, chyba że ktoś ma duże doświadczenie w C i nie zależy mu za bardzo na aparacie. Wiele razy przy błędach które popełniłem aparat po prostu zdechł, z wysuniętym obiektywem, na szczęście wszystko wróciło do normy uruchamiając aparat ponownie.

#fotografia #canon #programowanie #programista15k #chwalesie
daro1 - Umiejętność programowania w C na coś się przydaje. Widział ktoś takie bajery ...

źródło: comment_1612881395UBwthNYB4Ki2VNjJS3NVdI.jpg

Pobierz
  • 11
@daro1 Odradzam takie zabawy i własnoręczną rozbudowę CHDK, chyba że ktoś ma duże doświadczenie w C i nie zależy mu za bardzo na aparacie. Wiele razy przy błędach które popełniłem aparat po prostu zdechł, z wysuniętym obiektywem

Widzisz innym odradzasz a sam się bawisz ( ͡º ͜ʖ͡º)

Do starych eosów i kompaktów Canona to programy dedykowane były nawet z bajerami. Timelapsy tak pstrykałem np.
@guzi: CHDK możesz też zainstalować na nowym aparacie za 2.5k+. Poza tym co za różnica ile jest wart danych sprzęt? Ryzyko trwałego uszkodzenia istnieje. Jedni zaakceptują je w aparacie nawet za 10k, inni chcą aparatu za 100zł używać, a nie wyrzucić go do śmieci ¯\_(ツ)_/¯
@m_bielawski ja odnoszę się tylko do wypowiedzi opa. Sam pisze o starym kompakcie. Gdzieś się uczyć trzeba. Idąc za radą: jak ktoś nie ma dużego (najlepiej doktoratu;)) doświadczenia w C to odradzam, nikt niczego by się nie nauczył. Może to tylko kwesta interpretacji wypowiedzi opa ale odebrałem to jako rozdmuchane ego stąd ironiczny komentarz.
@wytrzzeszcz: Musiałbym wrzucić na github, na razie mam go u siebie prywatnie. Waveforms to zasadniczo tylko rozszerzenie histogramu (tak było najłatwiej) a fałszywe kolory to rozszerzenie zebry. Oprócz tego w AutoISO mam funkcjonalność automatycznej kompensacji ekspozycji aby nie było przepaleń.
Tu są kody gdyby to kogoś interesowało:
https://github.com/dariuszrorat/CHDK/tree/master

Zmiany są głównie w core/autoiso.c, core/gui.c, core/conf.c oraz modules/histogram.c i modules/zebra.c. Rekompilacja przy użyciu GCC:
https://chdk.fandom.com/wiki/Compiling_CHDK_under_Windows

To zadziała tylko jeśli jest na karcie SD zainstalowana już poprzednia wersja bootowalna, startująca zaraz po uruchomieniu aparatu, bo ładuje się DISKBOOT.BIN a nie PS.FIR czy PS.FI2 więc podmienia się na nową wersję. Nie na każdy model da się przekompilować, bo nie we wszystkich katalogach i plikach platform/