Wpis z mikrobloga

Może mi to ktoś wytłumaczyć, objaśnić, bo niestety, ale gdy usłyszę 'OFE' lub 'ZUS' to tracę zdolności do logicznego myślenia, zaczynam się trząść.

Niedawno zmarła mi mama, w wieku 56 lat, więc przed wiekiem emerytalnym. Dowiedziałem się, że w takiej sytuacji należą mi się pieniądze odkładane przez mamę do OFE i ZUSu. Poszedłem do tego drugiego, tam poinformowano mnie, że najpierw muszę kontaktować się z otwartym funduszem, a dopiero po wypłaceniu przez nich środków, ZUS prześle mi 'swoją' część. Złożyłem wszystkie potrzebne papiery w OFE i po dwóch miesiącach dostałem kasę. Oczom własnym nie wierzyłem, bo przysłano mi jakieś grosze w stosunku do tego, czego się spodziewałem. Za mamy życia co jakiś czas przychodziły do domu listy z OFE ze stanem konta i suma, którą ja dostałem ma się nijak do kwot, które padały w tych papierach. Ja rozumiem, że są podatki i tym podobne, ale żeby dostać 1/6 tego co się spodziewałem? To jest normalne czy ktoś mnie tutaj w bambuko robi?

Wyczytałem, że na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego składki z OFE co miesiąc były wypłacane na mamy subkonto w ZUS. Czy to może być powodem dla którego kwota, którą otrzymałem z OFE jest tak śmieszna? Mama pracowała całe życie, odprowadzała składki, na subkoncie ZUS widnieje suma sześciocyfrowa, więc ile procent z niej ja się mogę spodziewać?

#zus #ofe #emerytura #porady
  • 8
  • Odpowiedz
@Delo: ja jestem na razie na etapie załatwiania spraw z OFE, ale z tego co czytałam to jeśli sam nie masz wypłacanej emerytury, to jakaś tam część środków zasila twoje subkonto. Do tego jeśli jesteś dzieckiem, to płacisz podatek 19%
  • Odpowiedz
@bikx: Jezu Chryste... Bez prawnika się nie obejdzie. Z OFE dostałem grosze, zobaczymy co będzie z ZUSem. Mam papiery poświadczające ilość pieniędzy, jakie moja mama odprowadziła na przyszłą emeryturę. Czuję, że to się skończy na drodze prawnej.
  • Odpowiedz
@Delo: też jestem ciekawa ile nam wypłacą. My znalazłyśmy pisma z zus z 2017 roku o stanie subkonta, więc mniej więcej też się orientujemy
  • Odpowiedz
@bikx: mama zmarła 4 miesiące temu, człowiek chciałby iść dalej, żyć jakoś, no ale nie da się, bo zaraz znowu po sądach (najprawdopodobniej) będzie latanie.

Zobaczymy jak będzie z ZUSem. Od nich do mamy przychodziło mnóstwo pism, tak średnio co pół roku.
  • Odpowiedz
@Delo: oki, ja na razie jestem na początkowym etapie. Mama wysłała akt zgonu taty do OFE oraz jakieś tam wnioski i ja jako druga uposażona dostałam pismo z prośbą o przesłanie kopii dowodu osobistego i wypełnienia wniosku.
  • Odpowiedz