Wpis z mikrobloga

W związku zaczynającym się mocnym spadkiem temperatur, następującym zaraz po roztopach, warto zwrócić uwagę na ciekawe i wcale nie tak częste zjawisko - kriosejsmizm, czyli mrozowe trzęsienia ziemi.
Szybkie zmiany temperatury powodują głębokie przemrożenie ziemi, która tuż przed tym została porządnie nasycona wodą. Początkowo w całej warstwie pojawiają się naprężenia ściskające, z powodu rozszerzania lodu. W miarę zamrażania głębszych warstw dochodzi do wypiętrzania terenu i pojawienia naprężeń rozciągających blisko powierzchni; przy mocnych mrozach znaczenia nabiera też kurczliwość termiczna. Ostatecznie przy odpowiednich warunkach termicznych, spoistości i początkowego stopnia nasycenia wodą gruntu, naprężenia przekraczają wytrzymałość zmarzliny a powierzchnia ziemi pęka. Powstają szczeliny długie na kilkadziesiąt-kilkaset metrów, często rozgałęziające się i przecinające w formie wielokątnych pól. Nagłe uwolnienie naprężeń wywołuje odgłosy podobne do trzasków i wybuchów, oraz generuje fale sejsmiczne.

Ze względu na bardzo płytkie ognisko, w zasadzie na powierzchni ziemi, wstrząsy o sile około 1 M mogą lokalnie wywoływać znaczące efekty. Może dochodzić do uszkodzeń budynków i dróg. W domach odczuwa się wstrząsy, który powodują kołysanie przedmiotów, brzęczenie naczyń czy nawet spadanie przedmiotów z półek.
Zjawisko jest słabo poznane, bo wcześniej zwykle donoszono o nim ze słabo zaludnionych terenów wiejskich, a płytkie wstrząsy nie były wykrywane na dalszych stacjach sejsmicznych. W ostatnich kilkunastu latach donoszono o nich najczęściej z Kanady, w rejonie Wielkich Jezior. Zwróciły uwagę mediów gdy podczas fali mrozów pojawiły się na przedmieściach większych miast, jak Calgary, czy na obszarach zabudowanych w USA. Mieszkańcy okolic często twierdzili, że nie pamiętają aby podobne efekty pojawiały się w poprzednie zimy.
Na ich występowanie w okolicach, gdzie wcześniej się nie pojawiały, mogą mieć zmiany klimatycznych wzorców pogodowych. Wstrząsy mrozowe wymagają dość raptownych zmian temperatury, przejścia od okresu ciepłego i wilgotnego, podczas którego grunt na dużą głębokość nasyca się wodą, do okresu bardzo zimnego, często z mrozami pojawiającymi się przed pokrywą śnieżną.

Z Polski znalazłem trochę doniesień o "pękaniu ziemi od mrozu" ale mało jest konkretów. Były przypuszczenia, że efekt ten odpowiadał za serię trzęsień ziemi w lutym 1932 roku, ale nie jest to zbyt jasne, bo seria wstrząsów trwała bardzo długo, wywoływały powstawanie bardzo długich, równoległych szczelin a miejsca wstrząsów i przebieg szczelin pasują do znanych geologom uskoków związanych ze strefą T-T.
#ciekawostki #sejsmologia #trzesienieziemi #meteorologia
KubaGrom - W związku zaczynającym się mocnym spadkiem temperatur, następującym zaraz ...

źródło: comment_1612698203zvzF1xCWJ0XKSQH9uRJceZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz